latinica  ћирилица
15/03/2017 |  08:16 ⇒ 08:47 | Autor: RTRS

Јugoslovenska kinoteka među najvećim u Evropi

Gost Beograda i Јugoslovenske kinoteke proteklih dana bio je Erik Le Roa, predsjednik Svjetske federacije filmskih arhiva (FIAF), koji je došao u Srbiju na obilježavanje 120 godina od snimanja i emitovanja prvog domaćeg filma.
Јugoslovenska kinoteka (Foto: Vladimir Živojinović /RAS Srbija) -
Јugoslovenska kinoteka (Foto: Vladimir Živojinović /RAS Srbija)

La Roa je prilikom obilaska Arhiva Јugoslovenske kinoteke izjavio da je riječ o jednoj od najvažnijih filmskih građa u Evropi.

Njemu je uručen i Zlatni pečat Јugoslovenske kinoteke, a on je na poklon Kinoteci donio restaurisanu kopiju francuskog klasika "Vojska u sjenci" (1969) Žana Pjera Melvila sa Linom Venturom i Simon Sinjore.

Le Roa je obećao i da će pomoći u pronalaženju prvih filmova snimljenih u Srbiji, koji se danas vode kao nestali.

- Pomoćnik braće Limijer, Andre Kare, pojsetio je Beograd 6. juna 1896. godine kao deseti grad u Evropi u kojem je prikazao prvi film Limijerovih, a onda je osam m,eseci kasnije ponovo došao da bi prikazivao novu kolekciju njihovih filmova. Tom prilikom je u Beogradu snimio pet filmova od kojih za dva znamo da su sigurno prikazana ("Izlaženje radnika iz fabrike duvana" i "Tramvajska stanica na Terazijama"), na osnovu novinskih članaka. Danas se svi vode kao izgubljeni. Budući da je Le Roa i jedan od glavnih funkcionera francuskog Centra za film i animaciju koji sada čuva c,elokupan fond Limijerovih, postoje neke šanse da, možda, u nekim do sada neindetifikovanim materijalima pronađemo i te naše filmove - rekao je upravnik Arhiva kinoteke Aleksandar Erdeljanović.

Le Roa je, u pratnji Erdeljanovića i upravnika Kinoteke Јugoslava Pantelića, obišao čitav kompleks koji čuva neprocjenjivo filmsko blago.

- Bio sam ovde prije dvadesetak godina, za vrijeme NATO bombardovanja, i tada je najvažnije bilo da mislimo na spasavanje filmske građe. Danas vidim da je sve sačuvano i želim da pohvalim sve aktivnosti učinjene na tom planu. Takođe želim da pohvalim i standarde konzervacije filmske građe koji su na najvišem nivou. Јugoslovenska kinoteka je po svom obimu jedna od najznačajniih u Evropi i aktivno je uključena u međunarodnu saradnju na očuvanju filmova - ocijenio je Le Roa.

Јedan od rariteta Arhiva je plakat za italijanski film "Dante" iz 1922, godine i jedini na svijetu.

- Krajem devedesetih jedan italijanski kolekcionar nam je nudio 7.000 dolara za njega, ali smo ga odbili. Ovo nema cijenu - rekao je Erdeljanović.

U Arhivu se čuva oko 100.000 filmova svih formata. Najstariji film potiče još prije početaka kinematografije, atu su i neki materijali iz 1879. kada su to bili pokušaji nečega što će ličiti na film...zatim filmovi koje je Vilijam Dikson radio za Tomasa Edisona 1893. (prva filmska projekcija upriličena je 1895). Čuva se i prateća filmska građa: plakati, fotografije, knjige snimanja, dijalog liste, dokumenta iz istorije filma, fantastična kolekcija između 3.500 i 4.000 filmskih predmeta i predmeti iz istorije filma: kamere, projektori i ostali uređaji...

Tu se čuvaju i najstariji srpski filmovi, dokumentarni "Krunisane kralja Petra" iz 1904. i dva igrana filma iz najstarije srpske kolekcije prvog producenta Svetozara Botorića: "Život i djela besmrtnog vožda Karađorđa" i "Ulrih Celjski i Vladisalv Hunjadi", oba iz 1911. u režiji Čiča Ilije Stanojevića koje je snimio Luj de Beri.

Među mnoštvom filmskih rolni ima i još neotkrivenog materijala.

- Imamo izuzetnu kolekciju zapaljivih filmova koju čuvamo u devet bunkera. To je stalno vrelo otkrivanja novih filmova. U njima je do sada pronađeno više svjetskih filmova koji su se vodili kao izgubljeni, recimo jedinih kopija sedam mađarskih filmova. Stalno se nešto novo otkriva. Ima još dosta starih filmova koji nisu identifiovani jer nemaju ni špicu, niti ikakvih podataka i mi to iz dana u dan, pomoću savremene tehnologije, polako otkrivamo - kaže Erdeljanović.

Izvor: Agencije