latinica  ћирилица
19/03/2017 |  18:25 ⇒ 18:25 | Autor: RTRS

Zdrava hrana koju treba izbjegavati?

Vjerovatno nam je svima poznata hrana za koju smo uvjereni da je zdrava, jer smo o tome čitali ili čuli od prijatelja. Nutricionista Endi Belati otkriva koje zdrave namirnice, zapravo, nisu uvijek preporučljive.
Sokovi (Foto: Thinkstock) -
Sokovi (Foto: Thinkstock)

Multivitamine mnogi od nas svakodnevno uzimaju kao dodatak ishrani. Ipak, u brojnim istraživanjima se navodi da "nije pronađeno nikakvo opravdanje za naviku uzimanja pipula". Neophodne su nam određene količine vitamina kao što su A, C i E kako bi organizam hranu pretvarao u energiju, ali istraživanja pokazuju da ih dobijamo i više nego dovoljno iz hrane koju jedemo, tako da nema potrebe unositi ih i kroz pilule.

Kada cijedite svježe voće i povrće, uklanjate im vlakna - ključni sastojak koji održava osjećaj sitosti do sljedećeg obroka. Ono što ostaje je šećer. Kratkoročno, ishrana sa visokim nivoom šećera i sa malo proteina podrazumijeva osjećaj gladi, promjene raspoloženja i nizak nivo energije. Dugoročno, možete izgubiti mišićnu masu, jer se mišići hrane proteinom.

Alternative mliječnim proizvodima sve su popularnije posljednjih nekoliko godina, naročito bademovo ili sojino mlijeko. Ipak, bademovo mlijeko je praktično lišeno hranljivih materija. Bademi sami po sebi sadrže protein. Ali po zapremini, čaša bademovog mlijeka ima samo oko dva odsto badema i gotovo da nema nikakav protein, dok su vitamini dodati vještačkim putem. Dakle, ako ste u potrazi za istinski zdravom alternativom, odlučite se za sojino mlijeko ili kravlje mlijeko sa malom količinom masti.

Mnogi ljudi se trude da unose samo bjelanca, a žumanca izbjegavaju zbog tvrdnji stručnjaka da su nezdrava jer podižu nivo holesterola. Ali, ima i dobrih vijesti. Istraživanja pokazuju da za većinu ljudi, dijetetski holesterol (koji dolazi iz hrane koju jedete) zapravo nema mnogo uticaja na krvni holesterol. Dakle, ako nemate visok nivo holesterola, ne morate da izbjegavate žumance.

Kokosovo ulje ima otprilike isto kalorija i masti kao maslinovo ulje. Ali, za razliku od kašike maslinovog ulja, koja ima samo gram zasićenih masti i više od 10 grama zdravih mono ili polinezasićenih masti, kašika kokosovog ulja ima nevjerovatnih 12 grama zasićenih masti i samo gram zdravih masti. Stručnjaci predlažu izbjegavanje zasićenih masti jer su povezane sa visokim nivoom holesterola i rizikom od dijabetesa tipa-2.

Izvor: RTS