latinica  ћирилица
28/03/2017 |  12:37 ⇒ 13:57 | Autor: RTRS

Cvijanović: BiH ne može u EU dok ima visokog predstavnika

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas da nije moguće da jedna zamlja postane član EU sve dok ima visokog predstavnika.
Željka Cvijanović - Foto: RTRS
Željka CvijanovićFoto: RTRS

Cvijanovićeva je rekla da u tom smislu nije moguće ni da BiH dobije status kandidata, a pristupanje BiH EU u idealnim uslovima bilo bi 10 do 12 godina nakon sticanja kandidatskog statusa.

Odgovarajući na poslanička pitanja tokom "Aktuelnog časa" u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ona je rekla da je pitanje bezbjednosti prioritetno za Srpsku i da se moraju jačati policijske strukture koje su obilježje Srpske.

"Bilo je značajnih ulaganja. Oko 400 vozila za policiju je nabavljeno za nešto više od 12 miliona KM prije dvije godine, a lani je oko osam miliona KM uloženo u potrebe savremenog naoružanja i opreme. Tu je i projekat rekonstrukcije kasarne `Zalužani`, za šta je potrebno 6,5 miliona KM", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da su izvršene organizacione promjene radi povećanja nivoa opšte bezbjednosti, kako bi Srpska bila sposobna da se odupre prijetnjama terorizma.

Kada je riječ o slovenačkoj tužbi pred Arbitražnim sudom u Vašingtonu protiv BiH u vezi sa Termoelektranom "Ugljevik jedan", Cvijanovićeva je rekla da je riječ o ogromnim iznosima potraživanja, izražavajući nadu da će sve to završiti bez posljedica i štete po Srpsku.

"Nastavak ovog abitražnog spora očekuje se krajem ove godine", rekla je Cvijanovićeva.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović očekuje da u toku godine bude započet proces postepenog restrukturisanja preduzeća "Željeznice Republike Srpske".

Cvijanovićeva je napomenula da su pregovori sa Svjetskom bankom u vezi sa restrukturisanjem ovog preduzeća započeti prije godinu dana i da je "namjera da bude preduzet najmanje bolan proces".

Kada je riječ o podsticajima poljoprivrednicima, Cvijanovićeva je navela da je Srpska na tom planu uhvatila ritam za 2016. godinu, te da je za prošlu godinu isplaćeno više od 44 miliona.

"Ostalo je još 15 miliona da se isplati i da se uhvati ritam za tekuće obaveze", navela je Cvijanovićeva.

Premijer Srpske je rekla da bi ova sredstva MMF-a značajno olakšala izvršenje budžetskih obaveza, ali da ona nisu presudna.

Kada je riječ o funkcionisanju mehanizma koordinacije u BiH, koji je u krizi, Cvijanovićeva je istakla da tu nema stvarnog pomjeranja, ali da je Srpskoj bitno da je taj mehanizam usvojen na način koji odgovara Srpskoj.

"Da li će to neko blokirati? Neka blokiraju ako im je toliko stalo do evropskog puta", poručila je Cvijanovićeva.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas novinarima u Banjaluci da bi posljedica mogućeg neusvajanja zakona o akcizama mogla biti blokada aranžmana sa MMF-om. 

Cvijanovićeva je rekla da su jasne poruke MMF-a da, ako se obaveze ne ispune, aranžamana neće biti kao ni odlučivanja o novim tranšama.

"Prošle godine trebalo je da povučemo dvije tranše, a povukli smo samo jednu od 50 miliona KM", rekla je premijer Srpske.

Ona je dodala da je bilo predviđeno da se obaveze na nivou Federacije i BiH završe krajem prošle godine, nakon čega bi se povukla tranša krajem januara.

"Evo sad je i to izostalo. Dobili smo novu priliku da sve bude urađeno do kraja aprila", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da je bilo predviđeno da se 2017. godine povuče nekih 170 miliona KM.

"Ako se sada redukuje, moglo bi biti maksimalno 100, 115 miliona KM, ili nula ako aranžman padne", poručila je Cvijanovićeva i dodala da to ne zavisi od Srpske koja je svoje obaveze izvršila.

Cvijanovićeva je dodala da pad aranžmana neće značiti kolaps sistema jer se Srpska i za taj scenario pripremila.

Ona je rekla da je Vladino povlačenje sredstava iz Investiciono-razvojne banke Srpske bilo zakonito i da ta banka ima na računu više od 100 miliona KM likvidnih sredstava.

 

Izvor: Srna