latinica  ћирилица
24/05/2017 |  09:16 | Autor: RTRS

SAD tužile "Fijat-Krajsler Amerika" zbog varanja na testovima

Vlada SAD tužila je proizvođača automobila "Fijat-Krajsler Amerika" zbog prevare na testovima izduvnih gasova njegovih kamioneta i terenaca "džip" s dizel motorima.

Tužba koju je podnio Sekretarijat pravde je tek druga kojoj je država pribjegla protiv nekog proizvođača automobila tvrdeći da je u kompjuteru vozila s dizel motorima koristio softver koji im je omogućavao da na testu izduvnih gasova tokom tehničkog pregleda emituju manje zagađenje nego na putu.

Prošle godine država je za varanje na testovima optužila "Folksvagen" koji je priznao krivicu po krivičnim prijavama. Taj skandal je kompaniju "Folksvagen" samo u SAD koštao više od 20 milijardi dolara.

U najnovijem slučaju, država navodi da je FCA ugradio osam "funkcija na bazi softvera" u dizel motore u skoro 104.000 kamioneta "ram" i "džip grad čeroki" proizvedenih od 2014. do 2016. godine. Taj softver je omogućio da motori emituju manje štetnih materija tokom testova nego u normalnim uslovima vožnje.

Trolitarski dizel motori FCA na putu emituju mnogo više azotnih oksida od dozvoljenog, navodi u saopštenju državna agencija za zaštitu okoline EPA.

Kada je tražila izdavanja atesta za ta vozila da bi mogla da ih proizvodi i prodaje, kompanija nije prijavila taj softver, kaže EPA. Ta agencija je softver nazvala "uređajem za nadvladavanje" motora jer mijenja način na koji radi kada je vozilo tokom testova na valjcima.

"Svaki od tih modela vozila se materijalno razlikuje od specifikacija koje su date EPA u prijavi atesta", navodi se u saopštenju. "Tako su ti automobili bez atesta što je suprotno Zakonu o čistoći vazduha".

U tužbi podnesenoj federalnom sudu u Detroitu, država traži građanskopravnu kaznu koja bi mogla ukupno dostići više od četiri milijarde dolara, kao i sudsku zabranu kompaniji FCA da proizvodi ili prodaje vozila s tim softverom.

Taj italijansko-američki proizvođač automobila je u saopštenju rekao da je razočaran zbog tužbe jer je mjesecima sarađivao sa EPA da bi razjasnio pitanja kontrole zagađenja. FCA tvrdi da, za razliku od Folksvagena, nije instalirala softver s namerom da vara na testovima.

"Kompanija namerava da se energično brani, posebno od bilo kakvih tvrdnji da je imala smišljen plan da ugradi uređaje koji varaju na testovima emisiji izduvnih gasova u SAD", saopštila je FCA.

EPA je još u januaru izdala "obavještenje o prekršaju" protiv FCA. Direktor FCA Serđo Markione je tada porekao bilo kakve zloupotrebe i rekao da je agencija preuveličala pitanje softvera.

EPA i Odbor Kalifornije za zaštitu vazduha od zagđenja i dalje se raspravljaju sa FCA o tome kako da se vozila usklade s federalnim i propisima Kalifornije o ograničenju zagađenja.

Izvor: Agencije, RTS