Tuđman: Alija Izetbegović nikada nije priznao suverenost Srba i Hrvata (VIDEO)
On je naveo da su mudžahedini u BiH dolazili na dva načina- putem humanitarnih organizacija i vjerskih institucija.
- Mudžahedini su u BiH došli, prema dokumentima, u februaru 1992. godine, nakon čega je više od stotinu njih već dobilo državljanstvo BiH i ove činjenice će biti teško osporiti - istakao je Tuđman.
On je naglasio da su Amerikanci upozoravali Aliju Izetbegovića zbog mudžahedina, zahtijevajući da oni napuste BiH.
- To je bio i sastavni dio Dejtonskog sporazuma, da pripadnici stranih jedinica moraju napustiti BiH u roku od 30 dana. Međutim, Izetbegović je odgovorio da to predstavlja problem Bošnjacima, jer nije moralno otkazati gostoprimstvo nekome ko je došao da se bori na vašoj strani, ali pritisci nisu jenjavali. Zbog takve jedne politike, dio mudžahedina je dobio državljanstvo BiH i ostali su u zemlji prikriveni, odnosno ostali kao domicilno stanovništvo. Amerikanci su do 2000. godine davali Izetbegoviću primjedbe na takvu politiku i rekli da više neće biti prijatelji ako se nešto dogodi - rekao je Tuđman.
On je naveo da je Alija Izetbegović smatrao da su nacionalni interesi Srba i Hrvata nelegitimni.
- "Teškom mukom" je priznao da su Srbi, Hrvati i Bošnjaci konstitutivni, ali nikada nije htio priznati da su ti narodi i suvereni - istakao je Miroslav Tuđman.
Tuđman je rekao da je politika Alije Izetbegovića od samog početka bila da je nad Bošnjacima izvršen genocid i da je tezu o Bošnjacima kao žrtvama ponovio u aprilu 1993. godine, kada je najavio da će se u Srebrenci dogoditi najveći genocid od Drugog svjetskog rata, na osnovu čega je Savjet bezbjednosti UN ovu zonu stavio pod zaštitu UN-a.
- Posljedica toga je bila da je Savjet bezbjednosti donio odluku o zaštićenim zonama a onda je Izetbegović, smatrajući da će UN štititi Srebrenicu, 7.500 pripadnika /tzv./ Armije BiH prebacio iz Srebrenice u Srednju Bosnu, kako bi je očistio od Hrvata - naveo je Tuđman.
Pogledajte šta je još Tuđman rekao o težnjama bošnjačkih ratnih lidera ka stvaranju unitarne BiH i da li se shvatanja današnjeg političkog Sarajeva razlikuju, kao i odgovor na pitanje da li bi Aliji Izetbegoviću bilo mjesto u Hagu...