Subvencije Vlade motivisale poljoprivrednike da osiguraju usjeve (VIDEO)
Ozime žitarice , kukuruz i industrijsko bilje Branimir Andrić sije na 170 ha oranice. Zbog velikih ulaganja u proizvodnju od 1300-1800 maraka po ha, zavisno od usjeva, ne rizikuje. Redovno osigura proizvodnju. "Ako znamo da je minimalan ulog za sjetvu pšenice po ha 1300-1400 KM, direktni troškovi , ne računajući amortizaciju, to je simboličan trošak u odnosu na ono šta je uloženo", kaže ratar iz Bijeljine, Branimir Andrić.
Od kada resorno ministarstvo sufinansira osiguranje, Boško Radić koristi ovaj podsticaj. Kaže, da je to velika pomoć ratarima. I osiguravajuće kuće daju dodatne pogodnosti.
"Ne platimo odmah osiguranje , osiguravajuća kuća nam je izašla u susret, kada sklopimo ugovor platimo 10% , a kada ovršemo pšenicu onda izmirimo obavezu", rekao je ratar iz bijeljine, Boško Radić.
A polovinu te obaveze i ove godine će sufinasirati Vlada za 144 poljoprivredna proizvođača koji su osigurali usjeve.
"U pravilniku piše do 50% , međutim, s obzirom na broj zahtjeva , direktor Agencije je već donio rješenje kojim će taj procenat biti 50%", naveo je portparol Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske, Aco Macanović.
U osiguravajućim kućama kažu da je posljednjih godina povećan procenat osiguranih površina. Osnovni vidovi osiguranja su grad, požar, udar groma, a dopunski rizici su poplava, oluja, proljećni mraz, i oni su duplo skuplji.
"Јedan ha osiguranja pšenice iznosi 40 maraka , ako uzmemo da je 20 maraka povrat od strane ministarstva to je 20 maraka za osnovne rizike", kaže direktor Dunav osiguranja , Filijala Bijeljina, Milan Trninić.
Za proteklih pet godina poljoprivrednim proizvođačima je isplaćeno 727 000 maraka po osnovu sufinansiranja premije osiguranja.
Svijest o osiguranju u poljoprivredi je dosta niska. Podsticajima se može uticati na to , potvrđuje i trostruko veći broj osiguranika u ovoj, u odnosu na prošlu godinu.