latinica  ћирилица
15/12/2017 |  09:22 ⇒ 14:21 | Autor: RTRS

Federalni zavod MIO-PIO prekršio ljudska prava

Zahtjev Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje da srpski penzioneri uvjerenje o životu popunjavaju latinicom i takozvanim bosanskim jezikom nedopustiv je jer bezočno osporava jednom od konstitutivnih naroda BiH Ustavom i zakonima zagarantovanu ravnopravnost u upotrebi jezika i pisma, rekao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović.
Penzioneri - Foto: arhiv
PenzioneriFoto: arhiv

- Time se na najgrublji način krše njihova ljudska prava - naglasio je Savanović.

On je izrazio nadu da je riječ o postupku neodgovornog i zlonamjernog pojedinca, a ne stavu institucije FBiH.

Savanović je pozvao Federalni zavod MIO-PIO da se javno oglasi o ovom neobjašnjivom i neoprostivom činu, te izvini korisnicima penzije iz reda srpskog naroda.

- Osim što predstavljaju kršenje Ustava, ovakvi postupci pojedinaca ili zvaničnih institucija bude i zle duhove prošlosti i ulivaju dodatno nepovjerenje u miran život jednih pored drugih na ovim prostorima - napomenuo je Savanović.

U Federalnom zavodu MIO-PIO od srpskih penzionera koji su zaradili penzije u BiH, a žive u drugim zemljama traže da uvjerenje/potvrdu o životu popune latinicom i takozvanim bosanskim jezikom ili im u suprotnom više neće slati penzije.

Prema nedavnom pisanju beogradske "Politike", Mirko Savić koji živi u Beogradu, a penziju je zaradio u BiH, do ove godine nije imao problem dok je potvrdu o životu na ćirilici slao Federalnom zavodu MIO-PIO.

On je, navodi list, iz Sarajeva dobio odgovor da neće nastaviti da mu šalju penziju ukoliko uvjerenje ne pošalje ispisano na "bosanskom jeziku", latinicom i ijekavicom.

Savić je ovaj problem riješio tako što su mu radnici Fonda PIO Srbije dali latiničnu potvrdu sa internet sajta Federalnog zavoda MIO-PIO, koju je popunio prema traženom zahtjevu iz Sarajeva.

U Fondu PIO Srbije naveli su da inostrani penzioni fondovi traže od korisnika penzije, koji imaju prebivalište u drugoj državi, da im jednom godišnje dostavljaju potvrde o životu kako bi dokumentovali da su živi.

Potvrda može biti ovjerena kod notara, ali i besplatno u svim organizacionim jedinicama Fonda PIO Srbije, i to na jeziku zemlje u koju se potvrda šalje.

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Rade Rakulj rekao je da predstavnici Srba u zajedničkim organima BiH treba više da se bore i rade na otklanjanju nepravde u vezi sa zahtjevom Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje.

Izvor: Srna