latinica  ћирилица
15/08/2018 |  09:03 ⇒ 09:13 | Autor: Agencije

Ko je kriv za tragediju u Italiji? Ministar saobraćaja traži ostavke

Nadvožnjak u Đenovi srušio se u utorak i u toj nesreći poginulo je najmanje 35 osoba. Odgovora na mnoga pitanja još nema. Ko je kriv za tragediju?

Kako piše “Vašington post“, nesreća u Đenovi pokrenula je lavinu pitanja u zemlji slavnoj po svojoj ljepoti koju godinama prati ekonomska stagnacija.

Da podsjetimo, italijanski mediji prenose da je poginulo najmanje 35 osoba, među njima troje djece.

Kako je broj žrtava rastao, a strahuje se da će ih biti još, zvaničnici su pozivali na hitnu istragu o tome kako je most koji je postavljen prije pet decenija odjednom pao, pretvarajući jednu od najvažnijih saobraćajnih dionica u katastrofu koja je ličila na scene kao poslije zemljotresa.

“Ovakve tragedije ne treba i ne bi smjelo da se događaju u civilnoj zemlji. Oni koji će se smatrati odgovornim moraće da plate do posljednjeg centa. Ne bi trebalo da je moguće imati ovakve slike u zemlji kao što je Italija“, rekao je italijanski ministar saobraćaja Danilo Tonineli za televiziju TG1.

Kako prenosi “Vašington post“, nadvožnjak je pao u periodu kada su najveće gužve ljetne sezone.

Јedan italijanski zvaničnik rekao je za agenciju ANSA sa je između 30 i 35 automobila bilo na nadvožnjaku kada se srušio. Na nekoliko snimaka zabilježen je i trenutak urušavanja.

“Vidio sam smrt. Moja žena je viknula da se zaustavim. Da nisam - sada bih bio mrtav“, rekao je Andrea Reskunjo koji je izbjegao provaliju.

Јoš nije tačno jasan razlog pada nadvožnjaka. Eskperti za jednog od krivca postavljaju nevrijeme koje je pogodilo Italiju. Međutim, jedno je sigurno, oni koji se bave infrastrukturom u vladi moraće da odgovore na mnoga pitanja.

Јavni tužilac u Đenovi naveo je da je spreman da pokrene i krivični postupak.

Kompanija koja nadgleda i radi na tom putu, kao i na mnogim drugim širom Italije, saopšila je u utorak da je proces “stabilizacije“ bio u toku kada se most urušio. Most je pogignut šezdesetih godina, saopštila je kompanija “Autostrade per Italia“.

“Uzrok pada biće predmet detaljne analize čim bude bezbjedan odlazak na mjesto nesreće“, saopštila je ta kompanija.

Inače, kako piše “Vašington post“, ova tragedija biće i test za novu italijansku vladu na čelu sa premijerom Đuzepeom Konteom.

Ministar saobraćaja rekao je za TG1 da bi Italija trebalo da izvrši provjeru svih mostova na auto-putevima izgrađenih između pedesetih i sedamdesetih godina.

Zamjenik premijera Mateo Salvani rekao je da su zemlji potrebna imena i prezimena svih koji su krivi za ove neprihvatljive smrti, a okrivio je i Evropsku uniju za budžetska pravila koja su sprečila Italiju da troši na bolnice, škole, puteve i pruge.

“Ne možemo da trošimo novac zbog evropskih organičenja“, rekao je on.

Most “Morandi“ dobio je nazov po Rikardu Morandiju koji je umro 1989. Lokalci ga često zovu i “Bruklin Bridž“ zbog sličnosti.

Јedan inženjer, koji je bio upoznat sa strukturom mosta, naveo je da su postojali znaci problema. Kako je rekao, most je bio pod “prismotrom“ i pokazivao je znake “korozije“.

Stručnjak za ekonomiju i saobraćaj i savjetnik u Ministarstvu saobraćaja Marko Ponti rekao je da armirani beton može da izdrži “svojih 50 godina“, ali da “nakon te tačke postaje problematičan“ jer šipke koje su koriste u strukturi mogu da korodiraju.

“Poslije 50 godina morate da obratite pažnju“, rekao je on.

Ovo u Italiji nije prva ovakva nesreća. Prošle godine na obali Јadranskog mora srušio se takođe nadvožnjak, a poginule su dvije osobe. I 2016. dogodila se slična nesreća, poginula je jedna osoba.

MINISTAR SAOBRAĆAЈA TRAŽI OSTAVKE

Italijanski ministar saobraćaja Danilo Tonineli pozvao je danas članove uprave kompanije koja vodi brigu o mostu koji se srušio kod Đenove da podnesu ostavke.

Tonineli je rekao da će Vlada oduzeti koncesiju za upravljanje auto-putem na kojem se nalazi srušeni most od kompanije "Autostrade per l`Italija" i da će novčano kazniti njenu matičnu poslovnu grupu "Atlantija".

"Najviša uprava `Autostrade` mora da se povuče. Kompanija nije bila u stanju da ispuni svoje obaveze u skladu sa ugovorom kojim se reguliše upravljanje ovim infrastrukturnim objektom", rekao je Tonineli televiziji RAI.

On je dodao da bi kazna za grupu "Atlantija" mogla da dostigne 150 miliona evra.

Tonineli je rekao da je Vlada pokrenula vanrednu inspekciju svih starih mostova i tunela širom Italije.