latinica  ћирилица
13/01/2020 |  19:36 ⇒ 19:54 | Autor: RTRS

Oskrnavljena crkva u Blažuju (FOTO)

Ni u dane najradosnijeg hrišćanskog praznika srpske bogomolje u Sarajevu nisu pošteđene napada. Hram Svetog Save u ilidžanskom naselju Blažuj ponovo je, po ko zna koji put, oštećen i oskrnavljen. Materijalna šteta nije velika, ali jeste uznemirenost malobrojnih parohijana, kojih je, poslije svakog nasrtaja – sve manje na vjekovnim ognjištima.

Umjesto, kako to civilizacija i kultura nalažu, čestitki malobrojnim komšijama Srbima za praznik mira, ljubavi i tolerancije – policijske ekipe u Hramu i oko njega. Prethodna sva izopačena iživljavanja, još sudsko - policijske epiloge dobila nisu, a ilidžanski varvarin ili više njih, "zaogrnuti" moralnim potonućem, opet su nasrnuli na gotovo vijek i po staru bogomolju. Materijalna šteta nije velika, ali je duhovna – nemjerljiva.

Crkva Svetog Save u Blažuju, Foto: SRNA

- I mi sveštenici koji ovdje živimo i boravimo, i naši malobrojni parohijani smo zaista uznemireni u ove praznike kada proslavljamo radosni hrišćanski praznik roždenstvo Hristovo i sutra kada proslavljamo pravoslavnu Novu godinu. Mi se danas borimo sa policijom i vandalima i popravljamo štetu nastalu na našem svetom Hramu - izjavio je jerej Darko Danilović paroh blažujski. 

Paroh Danilović, juče iza podneva zaključao je crkvenu kapiju. Јutros je zatekao razvaljena bočna vrata Hrama, manji dio inventara ispreturan, crkvenu kasu ispražnjenu. Na mjesto zločina, po dojavi, stigli su kantonalni policajci. Krivično djelo kao tešku krađu okvalifikovali. Šablonski, uviđaj obavili. Tragove u snijegu zadokumentovali. I bez počinilaca, opet, otišli.

- Policijski službenici uprave MUP-a Kantona Sarajevo, nastavljaju dalji rad na rasvjetljavanju ovog krivičnog djela, identifikaciji i pronalasku počinilaca istog - izjavio je portparol MUP-a Kantona Sarajavo Mirza Hadžiabdić. 

Crkva Svetog Save u Blažuju, Foto: SRNA

I kao da nije dovoljno što se bogosluženja godinama uz zaštitu policije održavaju, sveštenstvo i parohijani napade na ovu bogomolju, odavno su već prestali da broje. Paljena su vrata, razbijana stakla, uništavano najsvetije mjesto – oltar, otuđivane ikone i svete sasude, na zidovima ispisivani uvredljivi grafiti. Sve to najčešće za vrijeme najvećih hrišćanskih praznika.

- Nešto je učestalo. Neprijatno i ružno, ove komšije su normalne oko nas i normalno s nama komuniciraju, a ko radi ovo i što radi, kome smetamo, ne znam - izjavio je mještanin Vrela Bosne Vaso Karabatak.

U parohiji blažujskoj koja opslužuje četiri bogomolje i 35 pravoslavnih grobalja, prije rata srpsko stanovništvo mjerilo se hiljadama. Danas manje od 100 staračkih domaćinstava. I sve ih je manje. Za samo pet godina službovanja paroha Danilovića, i samo na Vrelu Bosne broj parohijana je upola manji. I ne smetaju pridošlicama samo živi Srbi, već i mrtvi. Groblje u susjednom Osijeku nebrojeno puta bilo im je meta. Rušili su spomenike, palili i uništavali mjesnu kapelu, jednom ili više puta gotovo svake godine. Posljednji put prije nepuna dva mjeseca. Ne prezaju vandali ni od ataka na nenapuštenu srpsku imovinu. Domaćinstvo Vujičića, više od 10 puta za četvrt vijeka "mira”" bilo je na udaru.

I nisu ovi primjeri izuzetak u sarajevskoj kotlini. Nažalost, postali su pravilo. Samo Hram Preobraženja Gospodnjeg u Pofalićima za potonjih 15 godina, čak 40 puta bio je na meti, uglavnom još nekažnjenih, "srbomrzaca". Izopačeno iživljavanje bilježili smo na bogomoljama i u Ilijašu, Visokom... Smetali su im i grobovi davno upokojenih u Briješću, Semizovcu, Rudniku, a svaka rana na Hramu ili na spomeniku, iz srca vjerujućih, neizbrisiva je.