

13/04/2011 | 19:22 | Autor: RTRS
NSRS: REFERENDUM O SUDU I TUŽILAŠTVU BiH?
Predsjednik Srpske Milorad Dodik podnio je u Narodnoj skupštini RS Informaciju o posljedicama antidejtonske i neustavne postavke pravosuđa na nivou BiH i nedjelovanju Tužilaštva i Suda BiH u predmetima ratnih zločina.
Pred Parlamentom RS su 23 zaključka koje predsjednik Dodik završava prijedlogom odluke o raspisivanju referenduma u RS na kojem bi se građani izjasnili o nametnutim zakonima i kršenju konvencije o ljudskim pravima čime su se koristili visoki predstavnici u BiH.
Informacija koju je predsjednik Milorad Dodik pročitao pred poslanicima NSRS jeste svojevrsna hronologija dešavanja koja su prethodila raspadu SFRЈ i građanskom ratu u BiH. Ona sadrži analizu postupaka i nametnutih odluka koje su donijeli visoki predstavnici tokom posljednjih godina, s akcentom na donošenje Zakona o Sudu BiH koji je 2004. nametnuo Volfgang Petrič i na njegovu ulogu u prekompoziciji političkog ambijenta i donošenju štetnih sudskih presuda.
Predsjednik Dodik osvrnuo se na političke nadležnosti Bosne i Hercegovine, i naglasio, da u evropskoj pravnoj praksi ne postoji slučaj da predmete jednog suda preuzima drugi sud, kao što predmete sudova u RS preuzimaju na obradu sudovi u BiH. Sudstvo nije u nadležnosti BiH, a Volfgang Petrič odbio je da odgovori na zahtjev koji su mu 25 poslanika tadašnjeg Parlamenta uputili, zatraživši objašnjenje za takav postupak.
Sud i Tužilaštvo BiH su najneefikasnije i najpristrasnije pravosudne institucije, a činjenica da ni jedan Bošnjak nije osuđen po komandnoj odgovornosti
govori da je on isključivo politički motivisan i da u svom radu nastoji da Srbe predstavi kao isključivo odgovorne za zločine u proteklom ratu, naveo je Dodik.
Predsjednik BORS-a Pantelija Ćurguz rad Suda i Tužilaštva BiH okarakterisao je kao selektivan i zatražio da se nakon reforme u ovoj oblasti, koja je neophodna, počne primjenjivati princip prava i pravde.
Iako nije bilo predviđeno da se obrati, na lični zahtjev, poslanicima se obratio i potpredsjednik RS Emil Vlajki koji je konstatovao da je BiH objekat neokolonijalističkog djelovanja i da se u pozadini tzv. borbe za demokratizaciju i građanska prava krije namjera da se Srbi i Hrvati pretvore u Bosance.
Predsjednik RS je istakao da će njegov prijedlog referendumskog pitanja glasiti "Da li podržavate nametnute odluke visokog predstavnika, posebno zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH".
"Ne vjerujem da će odlukom na referendumu sve biti riješeno, ali krajnje je vrijeme da se građani RS izjasne o neustavnom djelovanju visokog predstavnika. Ako se građani izjasne protiv ovakvih odluka, ja ću poštovati rezultat referenduma", rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, sva ponašanja visokog predstavnika nakon provođenja referenduma moraće da se usklade sa referendumskim rezultatima, a sigurno je da će uslijediti značajan broj zahtjeva za ukidanjem nekih ranije donesenih zakona kojima su prenošene nadležnosti na nivo BiH.
SDS ĆE PODRŽATI ODLUKU O REFERENDUMU
Republika Srpska ne može da bude žrtva Suda i Tužilaštva BiH i Klub poslanika SDS u Narodnoj skupštini RS podržaće odluku o referendumu, ako bude predložena, izjavio je šef ovog poslaničkog kluba Vukota Govedarica.
On je naglasio da SDS ima određene primjedbe na predložene zaključke predsjednika Srpske, te dodao da Klub poslanika ove stranke želi da u dodatnim konsultacijama o zaključcima razgovara sa Dodikom i predsjednikom parlamenta Igorom Radojičićem.
ČAVIĆ I ĐERIĆ: NISMO ZA REFERENDUM
Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić ističe da njegova stranka neće podržati odluku o raspisivanju referenduma na kojem bi se građani Srpske izjasnili o nametnutim zakonima i kršenju konvencije o ljudskim pravima visokih predstavnika u BiH.
"Zašto danas bilo kome treba referendum kada se BiH nalazi u veoma teškoj krizi. Ovo nije povoljan politički trenutak za tako nešto", smatra Čavić.
Šef Kluba poslanika PDP-a Zoran Đerić kaže da ni njegova stranka neće podržati održavanje referenduma u RS.
"Postavlja se logično pitanje šta nakon referenduma? Ima li RS adekvatnu strategiju kaka djelovati nakon referenduma", upitao je Đerić.