

19/10/2011 | 18:13 | Autor: SRNA
ZAVRŠEN KONKURS ZA NAGRADU "BRANKO ĆOPIĆ ZA MLADE"
U konkurenciji više od 300 pristiglih radova na prvi konkurs za književnu nagradu "Branko Ćopić za mlade", stručni žiri odabrao je šest najboljih radova učenika osnovnih i srednjih škola iz Republike Srpske.
Istovremeno, studenti su uskraćeni za nagradu, jer nijedan rad nije zadovoljio kriterijume konkursa.
Učenicima Sandri Čihorić iz Trebinja, Milici Šarac iz Petrovca, Vladanu Subotiću iz Čečave kod Teslića, Dušici Đurović iz Banjaluke, Draganu Brdaru iz Novog Grada i Milici Kovačević iz Istočne Ilidže književne nagrade biće dodijeljene u petak, u Hašanima, rodnom mjestu Branka Ćopića.
Mirko Vuković, predsjednik Komisije, rekao je da se žiri bez premišljanja saglasio da u kategoriji studenata "neće i ne može biti dodijeljena nijedna nagrada", prvenstveno zbog kvaliteta radova pristiglih u ovoj kategoriji.
- Koliko god smo bili razočarani radovima u najozbiljnijoj kategoriji, toliko smo bili ozareni raznolikošću, pronicljivoću i poznavanjem pjesničkih i proznih tehnika i svježinom koja nas je preplavila iz radova u nižim uzrasnim kategorijama - rekao je Vuković.
On je naglasio da je i princip pregledanja učeničkih radova pod šifrom pokazao uspješnim i dokazao da može biti ispoštovana i teritorijalna i svaka druga zastupljenost učesnika konkursa.
Portparolka Ministarstva prosvjete i kulture Spomenka Miljković podsjetila je da je konkurs za književnu nagradu "Branko Ćopić za mlade" raspisan u maju, a da su ponuđene teme "Prijatelj se u nevolji poznaje",
"Prijateljstvo nema cijenu" i "Toliko ljudi, nigdje prijatelja".
Konkurs je zatvoren 1. oktobra, a pristigle radove učenika i studenata pregledala je komisija u sastavu Mirko Vuković, Goran Dakić i Boro Kapetanović.
Nagradni fond u ukupnom iznosu od 2.500 KM obezbijedio je ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović u akciji "Prijatelji daruju prijatelje" darujući slike koje je dobio za vrijeme ministarskog mandata.
Namjera Ministarstva prosvjete i kulture RS bila je da uspostavljanjem književne nagrade "Branko Ćopić za mlade" podrži mlade stavaraoce u RS, sačuva uspomenu na Branka Ćopića i njegovo bogato književno djelo i otvori vrata njegovih Hašana svim dobronamjernim putnicima, čuvarima kulturnog blaga i prijateljima lijepe riječi.