07/06/2013 | 16:15 | Autor: RTRS
"Sarajevo nije siguran grad za Hrvate i Srbe"
Nakon demonstracija i blokade zgrade zajedničkih institucija, Srbi i Hrvati se više ne mogu osjećati bezbjedno u Sarajevu, što je nekome i bio cilj, izjavio je portparol HDZ 1990 Veso Vegar.
"To je jedna vrlo ružna poruka i oni koji su režirali jučerašnje događaje to su i postigli. Јedno određeno vrijeme situacija u Sarajevu neće biti kakva je bila prije ovih demonstracija",konstatovao je Vegar.
On je dodao da su svake demonstracije, u određenoj mjeri, više ili manje političke, te da će politički faktori uvijek naći prostor i za ostvarenje svojih političkih ciljeva. " Nakon ovog slučaja sigurno znamo da bezbjednosne agencije nisu do kraja nezavisne i profesionalne i da su zavisne o centrima političke moći, tj. o jakim političkim ličnostima na javnim funkcijama ili u sjeni", naveo je on. Vegar je ocijenio da je juče došlo do jedne netipične, ali vrlo opasne talačke krize u kojoj je bilo "zarobljeno" više od hiljadu ljudi, među kojima i veliki broj stranaca koji su se zatekli u zgradi parlamenta.
Nikola Lovrenović zamjenik predsjednika HDZ BIH, kaže da nije problem samo ЈMB. "Dolazimo do kompromisa teško. I kada dođemo do nekog sporazuma trebalo bi ga čuvati kao malo vode na dlanu. Јa se, ipak, nadam da je ovo negdje drugdje i neko drugi radio i da parlamentarna većina nije imala svoju ulogu", naveo je Lovrenović.
Petar Đokić, predsjednik socijalističke partije, ističe da je indikativno da nijedan od visokih funkcionera iz reda Bošnjaka nije bio u zgradi Parlamentarne skupštine, zbog čega je upitao: "Gdje je bila blokada? Da li je neko ranije imao informaciju o ovom događaju? Način izvještavanja FTV i BHT upućuje na to da je spreman scenario."
Prema mišljenju Marka Pavića, predsjednika Demokratskog narodnog saveza, to je bio orkestrirani napad na Republiku Srpsku i na sve njene kadrove da bi se međunarodnoj zajednici predstavilo da RS ne može opstati. "To je pokušaj stvaranja unitarne BiH", ističe Pavić.
"Na sjednici NSRS jasno treba reći da bezbjednosne agencije nisu uradile svoj posao", rekao je lider PDP Mladen Ivanić. On smatra da rad zajedničkih institucija treba da bude nastavljen, ali ne u Sarajevu.
"Zamislite da se to desilo u Republici Srpskoj, već bi bio napad. Očekujem jasan stav i od međunarodnih institucija, a podržavam zahtjev da se ide na posebnu sjednicu NSRS. Treba dati ocjenu promašaja bezbjednosnih institucija i vrlo jasno staviti šta se očekuje od njih u zaštiti poslanika i delegata", kaže Ivanić.
Nakon što su mnogi prozvali bošnjačke partije kao organizatore tzv. talačke krize, niko iz SDP-a i SBB-a, kao članova vladajuće šestorke, nije želio da da izjavu za Radio-televiziju RS.