latinica  ћирилица
26/10/2014 |  13:29 | Autor: SRNA

Počinje vakcinacija protiv gripa

U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske sutra će početi ovogodišnja vakcinacija protiv gripa, a Fond zdravstvenog osiguranja obezbijedio je 12.000 doza besplatnih vakcina.

Načelnik Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo Srpske Ljubica Јandrić rekla je da bi do sutra zdravstvene ustanove trebalo da preuzmu besplatne vakcine za prioritetne bolesnike.

"Među prioritetnim kategorijama su dijabetičari zavisni od insulina, lica na hemodijalizi, lica sa kardiohirurškim intervencijama, oboljeli od multiple skleroze i mišićne distrofije, HIV pozitivni i oboljeli od AIDS-a, te djeca oboljela od cistične fibroze, osobe u fazi remisije i lica sa posebnim potrebama. Osim toga, imamo i određenu količinu doza za infektivnu kliniku i jedinicu intenzivne medicine", rekla je Јandrićeva.

Ona kaže da je Institut ove godine kupio i 1.500 doza komercijalnih vakcina, čija će cijena biti 20 KM.

"Osim navedenih kategorija, zdravstvene indikacije za vakcinaciju odnose se i na lica oboljela od hroničnih bolesti srca, pluća, bubrega i metaboličkih oboljenja, dijabetičare koji nisu zavisni od insulina i djecu oboljelu od honičnih bolesti", rekla je Јandrićeva.

Јandrićeva je navela da je i ove godine u upotrebi monodozna vakcina od 0,5 mililitara, sa periodom stvaranja antitijela od 15 dana, pri čemu se za djecu do tri godine koristi polovina doze.

Specijalista epidemiolog Nina Rodić-Vukmir rekla je da će sastav vakcine za ovu sezonu biti uglavnom isti kao i prethodnih, uz izmjenu A soja influence.

Ona je istakla da se ove godine prvi put uvodi i takozvani sentinel nadzor nad gripom, koji podrazumijeva sistematično i redovno uzimanje uzoraka prema određenom rasporedu u reprezentativnom uzorku populacije, a koji će obavljati Univerzitetska bolnica - Klinički centar i Dom zdravlja Banjaluka.

"Na ovaj način pratimo pojavljivanje i cirkulaciju određenih vrsta sojeva virusa, skrećemo pažnju na ovakav način praćenja razvoja zaraznih bolesti, na osnovu čega možemo da utvrdimo koliki je udio influence u odnosu na ostale zarazne bolesti", rekla je Vukmirova.

Ona je navela da je broj oboljelih u Repubici Srpskoj za sada na predsezonskom nivou i da se porast broja oboljelih očekuje oko polovine decembra, ali da je najveći broj oboljelih u januaru i februaru.

"Epidemija se proglašava kada dobijemo dovoljno veliki broj prijavljenih sa jedne teritorije gdje se registruje grupisanje oboljelih, odnosno kada kliničari i epidemiolozi procijene da je taj broj prevazišao uobičajeni nivo gripa za taj period", rekla je Vukmirova.

U svijetu godišnje od gripa oboli oko pet miliona ljudi, a od 200.000 do 500.000 umre od posljedica komplikacija.