latinica  ћирилица
23/11/2014 |  10:41 | Autor: Agencije

Predsjednički izbori u Tunisu

U Tunisu su otvorena biračka mjesta na kojima će građani te zemlje glasati na predsjedničkim izborima, prvim poslije "Revolucije jasmina" 14. januara 2011. godine u kojoj je sa vlasti svrgnut Zejnelabedin Ben Ali, javio je Frans pres.
Predsjednički izbori u Tunisu - Foto: REUTERS
Predsjednički izbori u TunisuFoto: REUTERS

Na izborima učestvuje 27 kandidata, a oni se smatraju konačnom etapom postrevolucionarne tranzicije.

Petoro njih povuklo je kandidaturu, ali će njihova imena ipak biti na biračkim listićima, navodi TAS S.

Registrovano je 5,28 miliona birača, odnosno približno 48 odsto ukupnog broja stanovnika (10,9 miliona).

U skladu sa Ustavom, šef države bira se na mandat od pet godina neposredno tajnim glasanjem.

Premijer Mehdi DŽoma rekao je uoči glasanja da oni predstavljaju "veliku nadu za region".

Predsjednički izbori dolaze nakon parlamentarnih održanih 26. oktobra i pravo glasa ima više od pet miliona građana. Ukoliko nijedan od kandidata na izborima ne dobije potrebnu većinu, drugi krug će biti održan krajem decembra.

Najveće šanse za pobjedu daju se Bedžiju Kaidu el-Sebsiju, 87-godišnjem bivšem lideru glavne sekularne partije u Tunisu Nidaa Tounes (Glas Tunisa) koja je osvojila 85 poslaničkih mjesta od ukupno 217 u nacionalnom parlamentu, dok je islamistička partija Enahda obezbijedila 69 mjesta.

Među kandidatima su i aktuelni predsjednika Monsef Marzuki, nekoliko ministara iz perioda vladavine Ben Alija, predstavnik ljevičarske stranke Hama Hamami, biznismen Slim Rijahi, kao i jedina žena, sudija Kalthum Kanou.

Glasanje Tunišana na parlamentarnim izborima jedan je od posljednjih koraka tranzicije zemlje ka demokratiji poslije pobune protiv režima Zin el Abidina Ben Alija 2011. godine, naveo je Rojters.

Enahda, prvi islamistički pokret koji je osvojio vlast poslije "Arapskog proleća", priznala je poraz na izborima, drugim slobodnim po redu od svrgavanja Ben Alijevog režima.

Јedna od najsekularnijih arapskih zemalja - Tunis je dobar primjer političkog kompromisa postignutog poslije prevazilaženja krize između sekularnog i islamističkog pokreta.

U većini regiona birališta su otvorena u osam sati a biće zatvorena u 18 sati.

Prema izbornom zakonodavstvu, Centralna izborna komisija rezultate glasanja treba da objavi u roku od tri dana od trenutka zatvaranja posljednjeg biračkog mjesta.

Ukoliko nijedan od kandidata ne osvoji apsolutnu većinu, drugi krug biće održan krajem decembra.