latinica  ћирилица
16/12/2014 |  17:31 | Autor: RTS

Svjetski mediji o Samitu u Beogradu

Svjetski mediji izvestili su o Samitu Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope koji se održava u Beogradu, uz ocjenu da je ta inicijativa dio ambicije Srbije da postane "kineska kapija" za Balkan i Evropu, a da Kina samit vidi kao priliku da pojača prisustvo u regionu i pospješi veze sa EU.
Počeo 4. ekonomsko-trgovinski forum - Foto: TANЈUG
Počeo 4. ekonomsko-trgovinski forumFoto: TANЈUG

Američka agencija Asošiejted pres navodi da je Kina, u pokušaju da obezbijedi poslovne veze i poveća politički uticaj, u "ofanzivi šarmiranja" u Istočnoj Evropi, gdje se Evropska unija i Rusija takođe bore za uticaj.

 Tajming samita sa Kinom je značajan, primjećuje AP, budući da se u ovom trenutku Rusija, tradicionalni regionalni posrednik, bori sa dubokim ekonomskim problemima, koji su djelimično izazvani zapadnim sankcijama zbog uloge Moskve u Ukrajini.

Američka agencija podsjeća da je ruski predsjednik Vladimir Putin prije samo par nedjelja objavio da Moskva obustavlja projekat "Јužni tok".

"Za razliku od Moskve, koja primjenjuje kombinaciju ekonomskog i političkog pritiska na regionalne vlade, Peking vidi svoj pojačan ekonomski uticaj na tom području kao šansu da pojača i svoje veze sa EU", ističe AP.

Dvodnevni samit u Beogradu je u Kini predstavljen kao prilika za produbljivanje veza sa regionom i jačanje odnosa sa EU, ali ne samo to - azijska ekonomska sila je zainteresovana za velike projekte u oblasti energetike, infrastrukture i drugim oblastima, stoji u izvještaju AP.

Kina želi, ocjenjuje američka agencija, da podstakne svoje ekonomiju u trenutku kada su troškovi radne snage kod kuće u porastu, što rizikuje da poremeti njen izvoz, koji predstavlja njenu tradicionalnu ekonomsku snagu.

"Kineski investitori se nadaju da će pojačati svoje prisustvo u regionu u kojem zapadne kompanije možda ne žele da preduzimaju finansijske rizike", zaključuje AP.

Samit kao inicijativa predstavlja dio srpske ambicije da postane kineska kapija za Balkan i dalje, za Evropu, ocjenjuje agencija Frans pres i dodaje da će kineski premijer Li Kećang na samitu u Beogradu učvrstiti planove Pekinga o novoj transportnoj mreži - koridoru za kineski izvoz u Evropu.

AFP podseća da je Li uoči dolaska u Beograd najavio da će Kina predložiti izgradnju brze kopneno-pomorske linije bazirane u železničkoj pruzi Beograd-Budimpešta i grčkoj luci Pirej, kako bi se unaprijedila regionalna povezanost.

Peking se nada da će grčku luku Pirej, gdje kineski špediterski gigant "Kosko" ima 35-godišnju koncesiju da širi svoja dva terminala - pretvoriti u novo središte trgovine sa Evropom, navodi francuska agencija.

Peking je najavio da je zainteresovan za ulaganja u sektore energije, poljoprivrede i industrije, kao i u infrastrukturu, a na agendi dvodnevnog samita biće i trgovina između Kine i ovog regiona, koja je petostruko uvećana od 2003. godine, zaključuje francuska agencija.

Slovenački mediji danas posvećuju veliki pažnju Samitu u Beogradu, pa tako ljubljanski "Dnevnik" prenosi riječi kineskog premijera koji je izrazio interesovanje za jačanje kineskih investicija u regionu, između ostalog i u mariborskoj regiji, kao i za razvoj turizma.

Agencija STA prenijela je da je slovenački premijer Miro Cerar danas imao odvojene bilateralne sastanke sa premijerima Srbije i Kine, u čijem je fokusu bila ekonomska saradnja.