latinica  ћирилица
26/03/2015 |  07:50 | Autor: SRNA

Sijekovac: Obilježavanje 23 godine od stradanja Srba

Služenjem svete arhijerejske liturgije u crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije, parastosa poginulim srpskim civilima i polaganjem vijenaca, u Sijekovcu kod Broda počelo je obilježavanje 23 godine od ratnog zločina nad srpskim civilima.
Obilježavanje stradanja Srba u Sijekovcu - Foto: RTRS
Obilježavanje stradanja Srba u SijekovcuFoto: RTRS

Obilježavanju 23 godine od stradanja Srba u Sijekovcu kod Broda prisustvovaće predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović, te predstavnici Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

Ratni zločin nad Srbima u Sijekovcu kod Broda počinile su regularne oružane snage iz Hrvatske, uz pomoć paravojnih bošnjačko-hrvatskih jedinica iz BiH.

U prvom ratnom zločinu počinjenom na teritoriji BiH za sat vremena ubijeno je devet osoba, među kojima najviše članova porodica Milošević i Zečević, gdje su ubijeni očevi sa dva, odnosno tri sina.

U Sijekovcu je tokom 1992. godine ubijeno 46 lica, uglavnom žene, djeca i starci, od kojih je najmlađa žrtva bio Drago Milošević /17/, a najstarija Vaso Zečević /77/. Zapaljeno je 15 kuća, kao i crkva Svete velikomučenice Ognjene Marije.

Ova ubistva bila su signal svim Srbima u BiH kakva ih sudbina čeka ukoliko ne budu spremni da brane svoja ognjišta.

O uslovima u kojima su u to vrijeme živjeli Srbi na tom području svjedoči dokument, odnosno potvrda koju je potpisao komandant pozadine 101. brigade Hrvatskog vijeća odbrane Ahmet Čaušević.

U dokumentu se potvrđuje pravo interventnog voda iz Zagreba da može da izvrši privođenje žena "u korist muškog pola", dok je u slučaju opiranja dozvoljena upotreba sile.

Obilježavanje 23 godine od stradanja srpskih civila u Sijekovcu organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Dokazni materijal o ovim zločinima predat je 22. maja 2002. godine haškim istražiocima, dok je Haški tribunal ovaj predmet 2006. godine ustupio Tužilaštvu BiH.

Ivo Јosipović bio je prvi hrvatski predsjednik, koji je nakon rata posjetio Republiku Srpsku i poklonio se srpskim žrtvama u Sijekovcu.