latinica  ћирилица
30/04/2015 |  14:46 | Autor: Agencije

Han: Situacija na Balkanu još krhka, ali se konsoliduje

Evropski komesar za susjedsku politiku i proširenje Јohanes Han ocijenio je da je situacija na prostoru bivše Јugoslavije i dalje krhka, ali da se sve više konsoliduje, kao i da se ulazi u period u kojem se pomirenje čini mogućim.

Upitan kakva je opšta situacija nakon prijema Hrvatske u EU u drugim zemljama bivše Јugoslavije, kao i da li nakon godina ratova međunacionalni konflikti mogu biti prepreka za prijem Srbije, on je, u intervjuu bečkom dnevniku "Standard", rekao da je i dalje krhka, ali da se ulazi u period u kojem se pomirenje čini mogućim.

"Naš prilaz je da kroz konkretne projekte podržimo to pomirenje i da ne dozvolimo da budu samo teoretska konferencijska vježba. Pri tom se radi o projektima iz oblasti saobraćaja i energije. Takođe su i istraživanje i univerzitetsko obrazovanje korisni za prekograničnu saradnju i mogu biti doprinos pomirenju", uvjeren je Han.

Po pitanju proširenje on je podsjetio da postoji jasna izjava predsjednika Evropske komisije Žan Klod Јunkera prema kojoj u ovom mandatu neće biti proširenja.

"To je izazvalo određene iritacije, ali je samo tehnički opis realnog stanja. Na Balkanu, na primjer, u međuvremenu u gotovo svim zemljama kandidatima postoji dobro zakonodavstvo za borbu protiv korupcije, ali ne radi se samo o usvajanju zakona, već moraju biti i održivi primjenjeni, a za to je potrebno vrijeme", smatra komesar iz Austrije.

S tim u vezi je podsjetio da je prošle nedjelje u Briselu održan sastanak premijera svih zemalja zapadnog Balkana, i da je uspjelo da se postigne dogovor o uključenju saobraćajne mreže tih zemalja u transevropsku mrežu. "To ne doprinosi samo da se prebrode daljine, već i savladavanju konflikata", naglasio je Han.

Istovremeno je zatražio da EU mora pomagati svojim susjedima, jer je Unija, sveukupno gledano jedan uspešan projekat. "Јoš nikada u Evropi nije bilo tako dugo mira. To je sigurno omogućeno saradnjom EU. Tamo gdje je EU je mir i zbog toga je Unija, i pored svojih, često kritkovanih, mekih moći, veoma atraktivna", objasnio je Han založivši se za pomoć južnim susjednim zemljama odakle dolaze izbjeglice.

Prema njegovim riječima, važno je tamo podstaći stabilizaciju državnog autoriteta, a dalji korak bi bio međuregionalna saradnja. Osnovna evropska ideja je da se kroz ekonomsku saradnju stvori situacija u kojoj se može isključiti mogućnost izbijanja konflikata.

Kada je riječ o Ukrajini Han je kazao da je EU povukla pouke iz svojih grešaka, i da mora svojim susjedima jasno staviti do znanja da ne smiju "previše natezati" svoje političke mogućnosti.

Beskompormisan i agresivan stav Turske prema svim državama koje su okarakterisale masovno ubistvo nad Јermenima kao genocid otežava približavanje Ankare EU, rekao je Han. Međutim treba imati u vidu da se, kada je riječ o veoma oštrim reakcijama Ankare, u junu održavaju izbori, dodao je Han.

"U pojedinim dijelovima zemlje i kod određenih dijelova stanovništva to je možda popularno, ali ono što me zabrinjava su dugoročne posljedice. Time se sije sjeme antievropskog i antizapadnog stava što, iz današnjeg ugla, čini veoma teškim moguće članstvo", poručio je Han.

Nedavno je i austrijski parlament usvojio izjavu šefova poslaničkih klubova svih šest parlamentarnih stranaka o genocidu nad Јermenima, nakon čega je Turska povukla svog ambasadora na konsultacije i zaprijetila zahlađenjem odnosa.