latinica  ћирилица
01/07/2015 |  08:56 | Autor: B92

Rat na granici Evrope: Turska sprema invaziju na Siriju?

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan priprema kopnenu invaziju na Siriju, pišu lokalni turski mediji.

To bi građanski rat u toj državi pretvorilo u masovni međunarodni vojni sukob na samoj granici Evrope, objavio je hrvatski "Јutarnji list".

Erdogan je odobrio promenu pravila stupanja u sukobe, dogovorenih s turskim parlamentom, kako bi omogućio turskoj vojsci da udari na pozicije Islamske države, ali i režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.

Deklarisani cilj je uspostaviti tampon zonu za izbjeglice, a protiv Islamske države, no glavni cilj intervencije biće sprečavanje nastanka kurdske države na granici s Turskom.

Kurdski gardisti u Siriji u proteklih nekoliko mjeseci uspostavili su kontrolu nad dijelom teritorije na sjeveru zemlje koji se graniči s Turskom.

"Nikad nećemo dopustiti uspostavljanje države na sjeveru Sirije, a na našem jugu", izjavio je Erdogan ovog vikenda.

"Nastavićemo svoju borbu protiv toga, bez obzira na cijenu."

O planovima za vojnu invaziju Sirije raspravljano je na sjednici Nacionalnog sjaveta za bezbjednost prije nekoliko dana, a mediji su obavješteni kako bi Turska već do petka mogla poslati 18.000 vojnika preko granice.

Njihov bi cilj bio da se zauzme teritorija duga oko 100 kilometara i oko 30 široka, uključujući granični prelaz Јarablus, trenutno u rukama ID i prelaz Azaz, koji trenutno drži Vojska slobodne Sirije ali koji se nalazi se pod napadom ID.

Tampon zona omogućila bi Turskoj smještaj sirijskih izbjeglica izvan svoje teritorije, ali pod njenom zaštitom, a takođe bi spriječila i spajanje dvije teritorije trenutno pod kontrolom kurdskih militanata, koje Turska smatra neprijateljskom silom.

 

Turska vojska

Za Erdogana i tursku vladu, Kurdski gardisti u Siriji su izdanak gerilske grupe PKK, koja se već decenijama bori za autonomiju Kurda na jugoistoku Turske.

Јoš nije potpuno jasno hoće li zaista doći do vojne akcije.

Vojska navodno nije previše zadovoljna planom ubacivanja kopnene vojske u građanski rat.

Ostaje i pitanje da li bi takva intervencija bila legalna prema turskom zakonu, bez glasanja u parlamentu, ili prema međunarodnim zakonima, bez rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, piše Dejli telegraf.