latinica  ћирилица
20/11/2015 |  17:35 ⇒ 18:36 | Autor: RTRS

Ruska Duma protiv ulaska Crne Gore u NATO

Ruska državna Duma usvojila je Izjavu kojom se usprotivila ulasku Crne Gore u NATO.

Duma upozorava da to može imati negativne tendencije u sferi turizma, investicija i ekonomske saradnje Rusije i Crne Gore.

Izjavom koju je pripremio Komitet Državne Dume za međunarodne poslove, Duma se obraća poslanicima Skupštine Crne Gore, parlamentima članica NATO, i poslanicima Parlamentarne skupštine OEBS-a.

Poslanici Dume pozivaju na uzdržavanje od širenja NATO, koje se može dogoditi ako Alijansa početkom decembra zvanično pozove Crnu Goru.

Uvjeravajući da poštuju suvereno pravo svake države da osigura bezbjednost svojih građana, poslanici navode da "blokovski pristup, uvlačenje novih država, posebno protiv volje njihovih naroda, u vojne alijanse, predstavljaju politički instrument iz doba hladnog rata", prenosi TAS.

"Crnogorske vlasti na svaki način izbegavaju održavanje referenduma o evroatlantskim integracijama zemlje, bojeći se da čuju glas naroda. Pri tom se značajne sume ulažu u fanatičnu pronatovsku propagandu i nameštanje rezultata istraživanja javnog mnjenja", ocenjuju ruski poslanici.

Navodi se da "težnja režima (premijera Crne Gore) Mila Đukanovića, koji vlada Crnom Gorom već 25 godina, da uđe u NATO, protivreči volji većini naroda te države", a "veštačko guranje Crne Gore u NATO je direktno kršenje prava naroda da sam određuje svoju sudbinu, gaženje sećanja na nevine žrtve bombardovanja 1999."

Duma još izražava nadu da će pri rešavanju pitanja ulaska u NATO, kako u Podgorici, tako i u Briselu, "preovladati zdrav razum, težnja ka širokoj saradnji van blokova i linija podele radi prosperiteta i bezbednosti naroda od Vankuvera do Vladivostoka".

Đukanović je 11. septembra primio ruskog ambasadora Sergeja Gricaja koji je tada, kako je saopštila Vlada Crne Gore, kazao da "rukovodstvo Rusije nikada nije dovodilo u pitanje pravo Crne Gore, kao nezavisne države, za ostvarivanje svojih spoljnopolitičkih prioriteta, uključujući evropske i evroatlantske aspiracije"

"Izbor Crne Gore je suveren izbor koji će Rusija poštovati", rekao je Gricaj, prema tom saopštenju.

Đukanović je 13. novembra ponovo primio Gricaja koji je, kako je saopštila crnogorska vlada, tada prenio "poznatu zabrinutost Moskve zbog kursa Crne Gore prema skorom stupanju u NATO, što može ozbiljno uticati na pogoršanje rusko-crnogorskih odnosa"