latinica  ћирилица
24/11/2015 |  11:06 ⇒ 11:09 | Autor: Dojče vele

Istraživačko novinarstvo u Vatikanu nepoželjno

Rimska kurija je započela s istragama protiv novinara koji su otkrili skandale u Vatikanu. Papa Franjo je protiv objavljivanja tajnih dokumenta ali se i dalje zalaže za reforme, ali je otpor veliki.
Vatikan - Foto: arhiv
VatikanFoto: arhiv

Godinu dana prije nego što je izabran za papu, Horhe Bergoljio je dao jedan intervju u kojem je komentarisao događaje u Vatikanu. Upravo u to vrijeme lični sekretar Benedikta XVI. je javnosti predočio dokumente koji svjedoče o korupciji i pohlepi koji vladaju unutar vatikanskih zidova. Umjesto da istakne potrebu borbe protiv korupcije, budući papa Franjo je sasuo drvlje i kamenje po medijima. "Koji put se pojavljuju negativni naslovi, puno toga se naduva i manipuliše, samo da bi se stvorili skandali", rekao je tada budući papa.

Dokumenta na svjetlu dana

Sada je papa Franjo u Vatikanu i na snazi je zakon koji zaista ograničava prava novinara koji pokušavaju da rasvijetle šta se u Vatikanu događa iza zatvorenih vrata. Prema tom zakonu zatvorskom kaznom od šest mjeseci do dvije godine, može biti kažnjen onaj tko “na ilegalan način“ dođe do povjerljivih dokumenata.

U slučaju da su ti spisi “od fundamentalne vrijednosti za Vatikan“ prijeti čak kazna između četiri i osam godina zatvora. Sada je Vatikan po prvi put primijenio ovaj zakon: jedan španski sveštenik koji već sjedi u zatvoru i jedna talijanska portparolka su optuženi za krađu tajnih dokumenata.

Istraga se vodi i protiv dva novinara koji su objavljivali članke pozivajući se na sporne dokumente. Emiliano Fitipaldi u svojoj knjizi “Pohlepa“ opisuje kako stotine hiljada evra završavaju na tajnim računima Vatikana. A Đannluiđi Nuzi u “Sve mora izići na viđelo dana“ opisuje otpor u Vatikanu prema reformama koje želi da provede papa Franjo.

Papa ustraje na reformama

Oba novinara Vatikan je pozvao na ispitivanje. Nuzi je odbio izet u Vatikan jer mu vatikansko pravosuđe ne garantuje tajnost izvora informacija. I papu optužuje zbog “inkvizitorske istrage“.

Papa Franjo

Emiliano Fitipaldi se pojavio na saslušanju u Vatikanu, “iz znatiželje“ kako kaže. Na suđenju se neće pojaviti i isto tako ne vjeruje da će ga Italija izručiti. On ionako smatra da je ono što je on iznio u svojoj knjizi papa Franjo već ionako otvoreno priznao. Recimo kad je krajem prošle godine poručio da neki "funkcioner" Vatikana “moraju biti liječeni od specijalne vrste Alchajmera“.

“Papa je već javno osuđivao pojave o kojima je piše. I to još žešće nego ja“, čudi se Fitipaldi. Taj isti papa baš i nema razumijevanja za Fitipaldijevo istraživanje. On je objavljivanje dokumenta nazvao “žalosnim zločinom“, ali je istodobno najavio da ga to neće odvratiti od ustrajanja na reformama.

Šoping u Londonu umjesto pomoći siromašnima

To bi moglo ići teže od očekivanog, smatra Frančesko Peloso koji je već objavio jednu knjigu o manipulacijama u Vatikanskoj banci. On smatra da je otpor vatikanske hijerarhije jednostavno prejak. On stoga računa s daljnjim sukobima unutar Rimske kurije ali i novim skandaloznim otkrićima.

A da skandala neće manjkati, pokazuje i najnoviji primjer nemoralnog razbacivanja unutar Vatikana. Dok je Kurija vodila istragu protiv Nuzija i Fitipaldija, talijanska policija je bacila oko na jednog bivšeg redovnika koji je prije tri godine, iz navodno zdravstvenih razloga, napustio jedan samostan u Montekazinu. To je i službeno objašnjenje Vatikana no policija vjeruje da su redovnik i njegov brat crkvu opljačkali za pola miliona evra namijenjenih jednoj humanitarnoj organizaciji. Novac su braća potrošila na luksuzne šoping-izlete u London.

Fitipaldi zato vjeruje da papini pokušaji da novinare spriječi u otkrivanju ovakvih skandala, neće riješiti temeljne probleme u Vatikanu.