latinica  ћирилица
03/05/2016 |  20:09 ⇒ 23:03 | Autor: RTRS

Savjet bezbjednosti usvojio Rezoluciju o zaštiti bolnica u ratu

Savet bezbjednosti UN usvojio je danas rezoluciju kojom se zaraćene strane u oružanim sukobima obavezuju da zaštite bolničko osoblje i objekte za zbrinjavanje ranjenika i bolesnika.
Sirija: Pogođena bolnica (foto: Twitter) -
Sirija: Pogođena bolnica (foto: Twitter)

Rezolucijom se takođe obavezuju sve države da procesuiraju odgovorne za napade na bolnice, što se u praksi rijetko dešava.

Savet bezbjednosti je izrazio zabrinutost zbog porasta broja napada uprkos međunarodnopravnoj obavezi zaštite medicinskog osoblja i objekata za zbrinjavanje ranjenika i bolesnika i podsetio sve države i strane u sukobima da je namjerno uništavanje bolnica ratni zločin.

Rezolucija je uslijedila poslije bombardovanja bolnice u sirijskom gradu Alepu, u kojem je prošle srijede poginulo više od 50 civila, među kojima i pacijenti i jedini preostali pedijatar u toj oblasti.

Medicinsko osoblje bilo je na meti napada i u Avganistanu, Iraku, Јemenu, Јužnom Sudanu, Centralnoafričkoj Republici i drugim zonama sukoba.

Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, za tri godine izvršeno je 2.400 napada na pacijente, zdravstvene radnike, bolničke objekte i ambulante u 11 ratom zahvaćenih zemalja, rekao je predsjednik Komiteta Peter Maurer.

Predsjednica nevladine organizacije Ljekari bez granica DŽoana Liu ocijenila je da su napadi na bolnice poprimili "razmjere epidemije" i dodala da je Savjet bezbjednosti obavezan da štiti međunarodni mir i bezbjednost, iako četiri od pet njegovih stalnih članica sa pravom veta, SAD, Rusija, Velika Britanija i Francuska, učestvuju u vojnim koalicijama odgovornim za napade na medicinske objekte u Siriji, Avganistanu i Јemenu.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun rekao je da nije dovoljno samo osuditi napade, već je neophodno zaštititi bolnice od napada i kazniti odgovorne za takve zločine.

Prijedlog rezolucije podnijelo je pet nestalnih članica Savjeta bezbjednosti - Novi Zeland, Španija, Egipat, Јapan i Urugvaj.

Rezolucija takođe daje ovlašćenje generalnom sekretaru UN da predloži Savjetu bezbjednosti mjere za sprečavanje napada na medicinske objekte.
(RSE)