latinica  ћирилица
29/09/2016 |  07:44 ⇒ 16:51 | Autor: RTRS

Obilježeno 25 godina od stradanja majora Milana Tepića (VIDEO/FOTO)

Polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća na spomen-obilježju u Komlencu u Kozarskoj Dubici danas je obilježeno 25 godina od stradanja narodnog heroja, majora Milana Tepića.
Narodni heroj Milan Tepić -
Narodni heroj Milan Tepić

Major Јugoslovenske narodne armije Milan Tepić poginuo je 29. septembra 1991. godine u bjelovarskoj kasarni na Bedeniku, nakon što je digao u vazduh vojno skladište i sebe, ne želeći da prepusti neprijatelju oružje kojim bi ubijao njegove vojnike.

Za taj junački čin major Tepić je odlukom Predsjedništva Socijalističke Federativne Republike Јugoslavije posthumno odlikovan Ordenom narodnog heroja.

Njemu u čast, Republika Srpska je ustanovila orden za posebne zasluge u ratu, a odlukom Skupštine opštine Kozarska Dubica 29. septembar proglašen je Danom sjećanja na narodnog heroja Milana Tepića.

Јedna ulica u Kozarskoj Dubici nosi ime Milana Tepića, a u parku Narodnih heroja podignuta je bista s njegovim likom.

Narodnom heroju Milanu Tepiću posthumno je 2007. godine dodijeljen Zlatni grb opštine Kozarska Dubica, koji je uručen njegovom sinu Aleksandru, a jedna ulica u Kozarskoj Dubici nosi njegovo ime.

Obilježeno 25 godina od stradanja majora Milana Tepića

Njegovo ime nosi i ulica u Beogradu /opština Savski venac/, Banjaluci, Istočnom Sarajevu, Nišu, Bačkoj Palanci, Beški, Inđiji, Kuli, Leskovcu, Novom Sadu /tri ulice/, Odžacima, Pirotu, Smederevu, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Temerinu, Velikoj Plani, Vršcu, Zrenjaninu, Tesliću, Gradišci i u više drugih srpskih gradova.

Obilježavanjem sjećanja na stradanje majora Milana Tepića biće završen ovogodišnji program obilježavanja "Septembarskih dana odbrane" od hrvatske agresije 1995. godine.

Obilježeno 25 godina od stradanja majora Milana Tepića

PORODICA HEROЈA 25 GODINA ČEKA DA GA DOSTOЈNO SAHRANI

Aleksandar Tepić, sin majora Milana Tepića, koji je prije 25 godina junački poginuo, kao jedan od dva branioca bjelovarske kasarne pokušavajući da spriječi hrvatske snage da dođu do oružja u magacinu u kasarni, izjavio je da je za porodicu posebno bolno, jer ne mogu otići na grob, pošto Hrvatska neće da preda njegove posmrtne ostatke.
"Do dana današnjeg čekamo da nam Hrvatska preda posmrtne ostatke. Čuli smo da su nakon eksplozije prebačeni na groblje Miroševac u Zagrebu, ali nikada nije urađena DNK analiza. Boli nas što i dalje nismo sahranili tatu", rekao je Aleksandar Tepić za današnji "Blic".

On kaže da je njegov otac znao šta će uraditi i naglašava da je to i nagovijestio u posljednjem razgovoru sa suprugom Dragicom.

"Verovao je državi, vojsci i narodu. Da nije tako postupio - to ne bi bio on. Ne bi mogao da živi sa tim. Mogao je da aktivira eksploziv i da se udalji na bezbedno mesto, međutim ostao je da bi bio siguran da će mu plan uspeti.
Verovatno da se sa takvim obrazom, stavom i ubeđenjem ne bi snašao u današnjem društvu", rekao je sin posthumno odlikovanog heroja Milana Tepića.

Majka vojnika Stojadina Mirkovića, koji se jedini od vojnika oglušio o majorevu naredbu o povlačenju iz kasarne u Bjelovaru i herojski poginuo sa Tepićem, Anica Mirković kaže da je za eksploziju u magacinu čula preko televizije i odmah naslutila najgore.

"Vojska je za njega bila svetinja", rekla je majka Stojadina Mirkovića, koji je sahranjen četiri godine od pogibije i posthumno odlikovan Ordenom za zasluge u oblasti odbrane.

Major Milan Tepić i vojnik Stojadin Mirković bili su jedini pripadnici ЈNA, koji su ostali u kasarni u Bjelovaru, nakon što se sva vojska povukla.

Tepić je minirao magacin municije u Bedeniku i hrabro poginuo zajedno sa Mirkovićem, koji se oglušio o naređenje da se povuče i dobrovoljno ostao u transporteru kako bi odbranio magacin od pripadnika "Zengi" koji su htjeli doći do oružja.

Izvor: Srna