latinica  ћирилица
26/10/2016 |  14:54 | Autor: RTRS

Ratković: Neophodna praksa tokom studiranja

Regionalni ICT direktor "Telegrup grupacije" Dalibor Ratković rekao je da je kadar sa banjalučkog Univerziteta veoma kvalitetetan, ali da period adaptacije u realnim kompanijama traje i više od godinu dana, te je neophodna praksa tokom studiranja.
Dalibor Ratković - Foto: SRNA
Dalibor RatkovićFoto: SRNA

Ratković je, prije javne tribine sa poslodavcima na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, koju organizuje asocijacija "Akademac", novinarima rekao da je dosadašnja saradnja sa fakultetima bila periodična.

On je izrazio nadu da će na današnjoj tribini saznati probleme Univerziteta u osposobljavanju studenata, ali i iznijeti stavove kakav je kadar potreban kompanijama "da bi u današnja teška vremena nastali prosperitetni i konkurentni radnici".

"Kroz ciklus od oko tri godine dobijemo stručnjaka u okviru naših realnih projekata i instalacija, djelujući u regiji, tako da sam prilično zadovoljan, ali proces adaptacije je duži i upravo ovakve tribine i razmjene informacija doprinijeće da se kadar optimizuje i što više prilagodi realnom privrednom sektoru da odgovori na današnje zahtjeve", istakao je Ratković.

On je naveo da kao poslodavac traži radnike koji znaju strane jezike, pri čemu se podrazumijeva da znaju engleski, koji imaju realna praktična iskustva iz zemalja regiona ili su učestvovali u nekim projektima, te su završili neki od međunarodno priznatih kurseva.

Ratković je naglasio da bi kandidat trebalo da bude i inovativan i prilagodljiv.

Direktor Omladinskog komunikativnog centra /OKC/ Banjaluka Saša Marković rekao je da je cilj današnje tribine da predstavi poslodavce sa područja grada Banjaluka studentima, ali i poveže studente da bi čuli šta to poslodavci očekuje od svršenih studenata.

On je dodao da se ovakvom tribinom želi istaći koliko je tokom studiranja važna studentska praksa.

"Istraživanja na tržištu rada pokazala su veliku nepovezanost između studenata i poslodavaca, veliku potrebu za povezivanjem, te putem mreže `Akademac` OKC želi što više raditi na tom povezivanju", pojasnio je Marković.

On smatra da je neophodno formirati savjete unutar falkulteta koji će biti sastavljeni od uglednih poslodavaca, predstavnika studenata i profesora, koji bi kontinuirano radili na stvaranju uslova za kvalitetnu studentsku praksu u firmama.

Student na Ekonomskom fakultetu Јelena Kelečević smatra da fakultet ne omogućava studentima potrebnu praksu.

"Akadamac" je najveća asocijacija u BiH koja okuplja pojedince iz akademske zajednice, poslovnog sektora, politike, studente i eksperte koji rade na povezivanju visokog obrazovanja sa tržištem rada.

Projekat sprovodi OKC Banjaluka uz podršku USAID-a kroz program održivosti civilnog sektora u BiH.

Tribini su prisustvovali direktori i menadžeri iz farmaceutske industrije, bankarskog sektora, prehrambene industrije, IT sektora i telekomunikacija.

Izvor: Srna