latinica  ћирилица
19/02/2017 |  20:32 | Autor: RTRS

Sarajevski zahtjev za reviziju presude – put u prošlost

Zahtjev za reviziju presude protiv Srbije povratak je u prošlost, a formalno pravno nije valjan, kažu stručnjaci. Zbog toga oni, kao i političari u Beogradu, očekuju da Međunarodni sud pravde zahtjev odbaci jer ko god da ga je podnio nema legitimitet za to.
Međunarodni sud pravde u Hagu - Foto: RTS
Međunarodni sud pravde u HaguFoto: RTS

Sud pred kojim se sude države ne bi smio ni da uzme u razmatranje najavljeni zahtjev za reviziju presude protiv Srbije jer je to, kaže srpski šef diplomatije, privatna tužba bošnjačkog člana Predsedništva, Bakira Izetbegovića.

- Ima nekoliko aspekata tog problema. Prvi je taj što se time baca ulje na vatru u odnosima između naroda u BiH i između naroda u regionu i država u regionu. Ovime će ozbiljno biti narušeni odnosi između Srbije i BiH. S druge strane, biće ozbiljno narušeno ustavno ustrojstvo i funkcionisanje BiH zato što su predstavnici srpskog i hrvatskog naroda protiv toga - rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

Da zahtjeva reviziju pravo ima Predsjedništvo, ali ne samo jedan njegov član, kažu stručnjaci. Ističu da je praksa da se zahtjev za reviziju tretira kao novi postupak, a da bi se pokrenuo neko za to mora da bude ovlašćen.

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi objašnjava da, ako je u pitanju novi postupak, onda dosadašnje ovlašćenje nije punovažno.

- Potrebno je novo ovlašćenje a ono nije izdato. To je, inače, ustavno-pravno zanimljivo – da li je to ministar spoljnih poslova ili Predsjedništvo - rekao je Varadi ističući da, po njegovom mišljenju, revizija nije valjano podnijeta i da će se to utvrditi i u Hagu.

Za novu tužbu argumenata nema i zato stručnjaci priču o reviziji vide kao vrstu političkog skandala koji, kažu, postaje rutina na bh. sceni.

- Ovo će biti samo još jedna kriza u nizu koju izazivaju Bošnjaci, bošnjačka politika koja se paradoksalno zalaže najviše za opstanak BiH i žele tu jedinstvenu i unitarnu BiH. Iz ovoga vidimo kako bi ona trebalo da izgleda po njima – da je to zapravo zemlja u kojoj bi dominirao jedan narod, relativno najbrojniji - rekao je profesor političkih nauka Nenad Kecmanović.

Za Kecmanovića su najnoviji događaji samo još jedna potvrda da BiH, ovakva kakva je, više ne može da funkcioniše i da bi se trebalo vratiti na izvornu verziju Dejtonskog sporazuma koja je davala više samostalnosti entitetima i narodima.