latinica  ћирилица
22/02/2017 |  16:31 | Autor: RTRS

Vještaci ponovili da je Mandićeva izjava bila isprovocirana

Tim vještaka Centra za vještačenje "Zenit" iz Banjaluke danas je pred Sudom BiH ponovio svoje usaglašeno mišljenje da je izjava predsjednika Udruženja porodica nestalih lica Sarajevsko-romanijske regije Milana Mandića na televiziji "Elta" bila isprovocirana i ishitrena.
Suđenje Milanu Mandiću - Foto: RTRS
Suđenje Milanu MandićuFoto: RTRS

Ovaj tim vještaka je na poziv Tužilaštva BiH ponovo iznio svoj nalaz i mišljenje nakon psihološkog i psihijatrijskog vještačenja stanja Mandića, koji je optužen za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.

Tokom unakrsnog ispitivanja Tužilaštva BiH, psiholog Aleksandra Salamandić je rekla je da je na osnovu kliničkog i dijagnostičnog intervjua, kao i na osnovu podataka iz ranijeg perioda zaključila da Milan Mandić nema predrasuda i da nikada nije imao otpor prema pripadnicima druge nacionalnosti.

Prema njenim riječima, jedini konflikt imao je sa nekoliko članova Udruženja "Majke Srebrenice" jer su veličale samo žrtve Srebrenice, a minimizirale srpske, pa čak i žrtve svog naroda.

Salamandićeva je ponovila da je Mandić izjavu "da je Božija pravda stigla u Srebrenicu 1995. godine" dao svjesno, ali bez namjere da izazove rasnu, nacionalnu i vjersku mržnju.

"On ima razvijenu empatiju za sve žrtve. Da nema, ne bi radio na traženju nestalih lica bez obzira na njihovu nacionalnost. Mandić se i prije, a i nakon rata, odlično slagao i družio sa osobama svih nacionalnosti. Tokom ispitivanja, nisam primijetila da simulira ili laže", dodala je Salamandićeva.

Neurosihijatar Ljubica Todorović navela je da kod Mandića postoje elementi post traumatskog stresnog sindroma /PTSP/, koji se odražava kod pacijenata koji su izloženi dugotrajnom stresu.

Todorovićeva je izjavila da je Mandić tokom četiri i po časa razgovora otvoreno i spontano iznio sve svoje probleme i tjeskobe, a posebno u vezi sa optužbom za koju je rekao da je nepravedna i pretjerana, dodajući da nije želio nikoga da uvrijedi.

"Kod njega nema psihotičnih elemenata, paranoje, a njegova intelektualna sposobnost je na visokom nivou. Sve što mu se desilo uticalo je na njegovo fizičko i psihičko stanje", ponovila je danas Todorovićeva.

Psiholog Sanja Radetić Lovrić rekla je da nije mogla da se izjasni o nalazu i mišljenju vještaka Tužilaštva BiH Јadranke Koledin koja ranije nije uradila psihološko vještačenje Milana Mandića po pravilima struke jer sa njim nije obavila razgovor.

"Zaključak i mišljenje moraju se donijeti objektivno, a vještak Koledin dovela je analizu u vezi ponašanja pojedinca", rekla je Lovrićeva.

Mandićev branilac Dragiša Јokić izjavio je novinarima nakon ročišta da je odbrana prvooptuženog danas završila sa iznošenjem svojih dokaza, te izrazio zadovoljstvo što su nakon današnjeg saslušanja vještaka uspjeli utvrditi da su sve žrtve u BiH jednake i da tu ne treba praviti nikakve razlike.

Direktor Centra za vještačenje i procjenjivanje "Zenit" Dragan Salić rekao je da Centar na području cijele BiH radi profesionalno, stručno i nezavisno i da je ovaj tim radio po tim normativima.

Krivičnu prijavu protiv Mandića i Televizije "Elta" podnijeli su predstavnici bošnjačkih udruženja iz Srebrenice.

Prijava je podnesena zbog Mandićeve izjave od 19. februara 2014. godine kada je u vezi sa javnim istupima Munire Subašić i Hatidže Mehmedović, koje predstavljaju Udruženje "Majke Srebrenice", između ostalog, rekao da će "njihove govore stići Božija pravda".

"Božija pravda u Srebrenicu je stigla. O tome javno govorim. Žestok ratni zločin počinjen je 1992. i 1993. godine u Srebrenici, Skelanima, Potočarima, Kravici i Bratuncu, a Božija pravda je stigla 1995. godine", izjavio je tada Mandić.

Suđenje se nastavlja 15. marta kada će na prijedlog odbrane svjedočiti optuženi novinari i urednici Televizije "Elta".

Izvor: SRNA