latinica  ћирилица
19/06/2017 |  18:52 ⇒ 21:20 | Autor: RTRS

Počeli pregovori o Bregzitu

Pregovori Evropske unije i Velike Britanije počeli su danas u Briselu sastankom pregovarača Evropske komisije Mišela Barnijea i britanskog ministra za Bregzit Dejvida Dejvisa.
Bregzit - skidanje zastave  (Foto:seligreporters.com) -
Bregzit - skidanje zastave (Foto:seligreporters.com)

Velika Britanija i EU bi mogle naći brzo rješenje da zaštite prava i Britanaca i građana EU nakon "Bregzita", dok bi situacija sa Sjevernom Irskom mogla da zahtijeva malo više vremena, izjavio je glavni pregovarač Velike Britanije Dejvid Dejvis nakon prvog dana pregovora o "Bregzitu".

On je tokom zajedničke konferencije za novinare sa glavnim pregovaračem Evropske komisije Mišelom Barnjeom rekao da se obje strane nadaju pronalaženju rješenja za prava građana u razumnom vremenskom roku.

Dejvis kaže da je pristup pitanju zajedničkog područja putovanja, kao i Sporazumu iz Belfasta bio veoma ozbiljan, bez obzira na pregovore između Konzervatiovne stranke i Demokratske unionističke partije o osnivanju saveza u Domu komuna u britanskom parlamentu, prenosi "Sputnjik".

Pregovore o izlasku iz EU, koji su danas zvanično počeli, Velika Britanija mora zaključiti do proljeća 2019. godine.

Dvije strane će se tokom pregovora prvo fokusirati na izlazak Britanije iz Unije, a tek onda o pregovarati novom odnosu u oblastima kao što su trgovina ili migracije, podsjeća agencija Asošiejted pres.

Britanija se nada da će razvod i budući odnos moći da se razmatra istovremeno, što je ideja koju je Brisel odbacivao.

Pregovori o izlasku obuhvatiće sva pitanja, od odlučivanja u kojim vodama dvije strane mogu da pecaju do ponovnog pregovaranja o nuklearnim sporazumima.

Brisel je upozoravao da Britanija ne može da izađe dok ne plati sve svoje obaveze, uključujući projekte koji bi mogli da se protegnu na narednih 10 godina, kao i svoj udio za penzije zaposlenih u institucijama EU.

Prema projceni zvaničnika EU, to će iznositi oko 50 milijardi evra, dok neke nezavisne institucije i mediji predviđaju duplo veći iznos.

Tek kada bude ostvaren "dovoljan napredak" EU će razmotriti kreiranje novog odnosa s Britanijom.

EU je saopštila i da neće praviti kompromise kada su u pitanju četiri slobode slobodno kretanje dobara, kapitala, usluga i radnika.

Zemlje članice EU i Evropski parlament će morati da odobre svaki sporazum, što bi moglo da potraje mjesecima.

Zvaničnici EU su kao realan rok za postizanje sporazuma odredili oktobar, ili najkasnije novembar 2018. Ako do tada ne bude postignut sporazum, dvije strane će možda morati da naprave neki prelazni dogovor, što bi moglo da produži neke elemente sadašnjeg odnosa.

Izvor: Agencije