latinica  ћирилица
14/08/2017 |  22:00 ⇒ 15/08/2017 | 11:33 | Autor: RTRS

Krvava noć na Pagu i Velebitu- zločin koji ne blijedi

U noći između 14. i 15. avgusta 1941. godine, uoči katoličkog praznika Velike Gospe, ustaše su u logorima Slana na ostrvu Pagu i Јadovno na Velebitu izvršile masovnu likvidaciju preostalih logoraša. Na Pagu je pobijeno najmanje 791, a na Velebitu 1.500 žrtava.
Јadovno-Pag (foto: jadovno.com) -
Јadovno-Pag (foto: jadovno.com)

- Zgrožene monstruoznošću zločina i brojem pobijenih zatočenika, italijanske okupacione snage su od Nezavisne Države Hrvatske preuzele civilnu i vojnu vlast na tom području i naredile zatvaranje logora smrti - kaže za Srnu predsjednik Udruženja "Јadovno 1941" iz Banjaluke Dušan Bastašić.

Dodatni razlog za zabrinutost Italijana bio je masovni ustanak Srba u Lici protiv ustaške tiranije.

- Želeći da unište tragove zločina i pobiju ostatak zatočenika u kratkom roku, ustaški naredbodavci su motivisali dželate sa dodatnih 100 kuna po satu klanja. Noć uoči katoličkog praznika Velike Gospe, zločinci su u uvali Slana na ostrvu Pagu poklali preostale zatočenike, muškarce žene i djecu - podsjeća Bastašić.

On kaže da su ustaški zločinci ujutro, 15. avgusta, dovršili krvavi pir, nakon čega su se, pijani i krvavih uniformi, priključili procesiji koja se kretala ulicama Paga i završila u katoličkoj crkvi u centru grada.

- Gotovo u isto vrijeme, ustaše su u logoru Јadovno, na Velebitu, mitraljezima strijeljale 1.500 preostalih zatočenika i zatrpale ih u jame iskopane u samom logoru - navodi Bastašić.

On dodaje da su italijanski vojni sanitarci na mjestu zločina na Pagu ekshumirali i spalili 791, kako su zabilježili, "svježe zakopani leš". Među ovim žrtvama bilo je 407 muškaraca, 293 žene i 91 dijete. Njihov pepeo zatrpan je u paškom kamenjaru.

Danas na ostrvu Pagu, na mjestu nekadašnjeg logora, nema spomenika koji bi podsjećao na stravičnu sudbinu najmanje 8.020 ljudi, nedužnih žrtava - Srba i Јevreja, pobijenih u ljeto 1941. godine.

Spomen-ploča u uvali Slana, obnovljena 2010. godine, razbijena je nakon dva dana, istu sudbinu doživila je 19 dana, nakon ponovnog postavljanja 29. jula 2013. godine.

Na mjestu logora Јadovno u proteklom ratu porušeno je spomen-obilježje, a tijela žrtava i dalje leže neekshumirana. Potomci žrtava su 2012. godine na mjestu nekadašnjeg logora postavili i osveštali Časni krst.

Izvor: SRNA