latinica  ћирилица
19/09/2017 |  15:06 ⇒ 15:13 | Autor: RTRS

Vrankić: Sistemske prepreke koče realizaciju tri milijarde KM?

Glavni revizor Kancelarije za reviziju institucija BiH Dragan Vrankić rekao je danas da u BiH treba sistemski početi sa realizacijom preporuka revizije kako bi rad i poslovanje institucija BiH bili efikasniji i potpuno usklađeni sa standardima i zakonskim normama.
Dragan Vrankić (foto: CIN) -
Dragan Vrankić (foto: CIN)

Vrankić je učestvovao u radu 52. sjednice Komisije za budžet i finansije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na kojoj je prihvaćen godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2016. godinu, koji sadrži 544 preporuke za 74 institucije BiH.

On je naveo da procenat realizacije revizorskih preporuka iznosi oko 60 odsto, što predstavlja određeni napredak.

Vrankić kaže da to nije dovoljno jer je najviše preporuka koje su jednostavne prirode, a za složenije je potreban sistemski pristup i koordinisani angažman institucija na koje se revizija odnosi.

On pojašnjava da se 544 preporuke revizora mogu grupisati u 23 oblasti koje se, između ostalog, odnose na pitanje javnih nabavki, donošenje ključnih zakona i propisa, poput zakona o spoljnim poslovima, pitanje knjiženja državne imovine, prevencije i borbe protiv korupcije, instituciju tehničkog mandata, takozvani policijski dodatak, ukrupnjavanje nabavki opreme za policijske agencije.

Vrankić ističe da će se dosljednim sprovođenjem revizorskih preporuka upravljanje javnim novcem unaprijediti i učiniti transparentnijim i racionalnijim.

On kaže da se od ove godine u izvještajima o finansijskoj reviziji daju dva odvojena mišljenja, od kojih se prvo odnosi na tačnost, odnosno fer prikaz i istinitost finansijskih izvještaja, a drugo na usklađenost aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija institucija sa zakonima i drugim propisima.

Od 74 institucije BiH koje su obuhvaćene ovim revizorskim izvještajem, 10 je dobilo mišljenje sa rezervom, 23 pozitivno mišljenje, a 40 pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje, dok se Kancelarija suzdržala od davanja mišljenja u slučaju Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH.

Članovi Komisije pohvalili su godišnji revizorski izvještaj i pozvali na uspostavljanje mehanizma kojim bi se pratila realizacija preporuka, a otvoreno je i pitanje odgovornosti, odnosno sankcija za rukovodioce institucija koje ne sprovode preporuke.

Član Komisije Amir Fazlić iz SDA pozvao je da revizori bar jednom godišnje obavljaju razgovore sa svim institucijama pojedinačno.

Mirsad Isaković iz SBB-a BiH ukazao je na tri milijarde neiskorištenih kreditnih sredstava institucija BiH na koja se plaćaju kamate, navodeći da je samo prošle godine za kamate plaćeno 2,7 miliona KM.

Predsjedavajući Komisije Predrag Kožul iz HDZ-a smatra da se preporuke revizora mogu svrstati u tri oblasti - sistemske koje se odnose na donošenje zakona i knjiženja državne imovine, tekuće koje se odnose na pravilnike, javne nabavke i zapošljavanje, te kapitalne preporuke koje se odnose na smještaj institucija.

Generalni sekretar Savjeta ministara Zvonimir Kutleša rekao je da Savjet ministara do prije dvije godine nije ni razmatrao izvještaj revizora, ali da sada sugeriše institucijama da što prije realizuju preporuke.

On je upozorio da je BiH daleko od uređenje pitanja državne imovine, uprkos dogovoru političkih lidera 2013. godine u Banjaluci.

Članovi Komisije zaključili su da upute poziv Savjetu ministara da u određenom roku obavijesti Komisiju o realizaciji preporuka iz godišnjeg revizorskog izvještaja, a naglašena je i potreba da se mišljenja revizora nađu u programu rada Savjeta ministara za narednu godinu.

Razmotrena četiri revizorska izvještaja

Članovi Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH razmatrali su danas revizorske izvještaje za prošlu godinu za ministarstva odbrane i inostranih poslova BiH, Upravu za indirektno oporezivanje BiH i Visoki sudski i tužilački savjet - institucije koje su dobile mišljenja sa rezervom.

Revizorske preporuke Ministarstvu odbrane BiH odnose se na popis sredstava, potraživanje obaveza nije u cjelosti izvršeno u skladu sa važećim propisima, a upozoreno je i da proces pokretne perspektivne imovine nije vjerodostojno evidentiran u poslovne knjige s obzirom na to da proces procjene još nije završen.

Naglašen je i problem neriješenog statusa nepokretne i pokretne neperspektivne vojne imovine koja dodatno opterećuje budžet Ministarstva čije rješavanje nije u njegovoj nadležnosti.

Predstavnici Ministarstva odbrane podsjetili su na poteškoće u vezi sa čuvanjem i održavanjem tih obekata.

Kada je riječ o Ministarstvu inostranih poslova BiH, revizija je ponovo ukazala na neophodnost donošenja Zakona o spoljnim poslovima, što nije u isključivoj nadležnost Ministarstva, nego Predsjedništva BiH.

Pomoćnik ministra inostranih poslova BiH Dragiša Delić ističe da bi donošenjem ovog zakona bilo riješeno 50 odsto trenutnih problema, što bi olakšalo i ubrzalo realizaciju revizorskih preporuka.

Revizori su upozorili i na neusklađenost Pravilnika o sistematizaciji i unutrašnjoj organizaciji sa propisanim regulativnim okvirom za uspostavljanje Јedinice interne revizije, kao i sa odlukom o razvrstavanju radnih mjesta, te su uočeni nedostaci i slabosti u procesu javnih nabavki.

Mišljenje sa rezervom revizori su iskazali i na određene nepravilnosti u radu Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, posebno u dijelu koji se odnosi na sredstva za nabavku i opremanje objekta za glavnu kancelariju i Regionalni centar u Banjaluci u iznosu od 37,9 miliona KM.

Direktor UIO BiH Miro DŽakula rekao je da se niko nije javio na raspisani tender za izgradnju te zgrade. On je naveo da se UIO prilikom procedure nabavke softvera i IT-opreme rukovodila poštivanjem najviših srandarda u ovoj oblasti.

DŽakula je zatražio razumijevanje nadležnih organa u BiH u vezi sa nedostatkom još 378 radnika u UIO BiH, pored postojećih 2.800.

Prema njegovim riječima, UIO to zaslužuje jer je to, kako je rekao, ključna institucija za punjenje budžeta institucija BiH.

Za Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/ revizori su ukazali na činjenicu da zaključak Savjeta ministara o vraćanju pozajmice nije realizovan.

VSTS je upozoren i na uočene nedostatke u procesu javnih nabavki koje se ogledaju u načinu pripreme tenderske dokumentacije, a skrenuta im je pažnja i na isplatu naknada za rad i putnih troškova za članove VSTS-a koji su angažovani puno radno vrijeme.

Komisija će naknadno utvrditi određene zaključke, a za narednu sjednicu, koja će biti održana 27. septembra, najavili su razmatranje izvještaja za još šest institucija kojima je Kancelarija za reviziju institucija BiH dala mišljenje sa rezervom.

Izvor: SRNA