

Zaštiti ozime usjeve od bolesti i štetočina (VIDEO)
Zbog bojazni od pojave bolesti i štetočina, ali i bujanja korova, agronomi preporučuju da se već krajem februara urade prvi tretmani prihrane i zaštite pšenice.
Mladi agronom, Nemanja Bijelić iz Donje Slatine, prati zdravstveno stanje usjeva na svojim parcelama. Pšenica zauzima 40 hektara oranica i na svim parcelama je u dobrom stanju. Topla zima je skratila proces mirovanja biljaka, ali uz dodatnu prihranu i zaštitu Bijelić očekuje dobar prinos.
Bijelić kaže da se ovakvo vrijeme neće odraziti na prinos, jer nije bilo niskih temperatura, a snježni pokrivač je zaštitio usjeve od izmrzavanja.
Pšenica je sada u fazi bokorenja, a s obzirom na relativno visoke temperature, postoji opasnost od pojave bolesti i štetočina. Stručnjaci ratarima preporučuju da se ove godine nešto ranije uradi prihrana usjeva, ali i tretman protiv korova.
Slađana Tovirac, stručni saradnik Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, kaže da ratari treba da prekontrolišu zasijane parcele i prikupe korovsku floru, te se konsultuju s agronomima u savjetodavnim službama i u poljoprivrednim apotekama. Upozorila je da se često herbicidni tretman radi bez stručne pomoći, a posljedica je stalna pojava korova.
Na području opštine Šamac pod ozimim žitaricama je oko pet hiljada hektara, od čega 80 odsto pod pšenicom, a na preostalim površine su zasijani ječam i tritikale.