Počela kampanja "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama"
Kampanja koja je prvi put počela da se sprovodi 1991. godine, uvijek počinje 25. novembra, Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra ,Međunarodnim danom ljudskih prava.
U RS je od 1 187 ispitanih žena , čak 47,3 % bilo izloženo nekom obliku rodno zasnovanog nasilja, podaci su Studije o rasprostranjenosti nasilja nad ženama u BiH, a jedan od načina prevencije ove pojave je mijenjanje stavova javnosti i duboko ukorijenjenih patrijarhalnih normi ponašanja.
BiH je u julu ove godine ratifikovala Konvenciju Savjeta Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, prvi pravno obavezujući instrument u Evropi čiji je cilj stvaranje pravnog okvira za prevenciju nasilja nad ženama , zaštitu žrtava nasilja i kažnjavanje počinilaca nasilja.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama danas je u Vladi RS potpisan Opšti protokol o postupanju u slučajevima nasilja u porodici u RS , a organizacija žena Lara Bijeljina organizuje uličnu akciju.
Nasilje nad ženama najrašireniji je oblik ugrožavanja osnovnih ljudskih prava-prava na život, prava na privatnost i porodični život, pravo na zaštitu dostojanstva..., a li ipak , najveći broj nasilja ostaje neregistrovan, ovo su podaci koje je gostujući u programu Radija Republike Srpske, iznijela socijalna radnica u Sigurnoj kući, Dragana Miljković.
Prema njenim riječima, žene nerado prijavljuju nasilnika, najčešće zbog straha da će izazvati veće nasilje, zbog bekonomske zavisnosti , zbog mišljenja da joj , ionako, niko ne može pomoći.
Sigurna kuća spas je za žene i djecu žrtve nasilja. Zlostavljane žene treba da se obrate Centru za socijalni rad, koji ih , prema procjeni situacije, upućuju ili kod rođaka i prijatelja ili u Sigurnu kuću, rekla je Miljković.
Ona je istakla da sigurna kuća pruža psiho-socijalni tretman, saradnju sa drugim ustanovama, besplatnu pravnu pomoć.
Sigurna kuća je i sklonište za djevojke- žrtve zlostavljanja i predstavlja fizičku zaštitu i sigurnost, naglasila je Miljković.
U sklopu Sigurne kuće u Banjaluci postoji i SOS-crvena linija, broj 1264, otvorena do 21 čas, na koji mogu da se jave žene i djeca ,žrtve nasilja u porodici i djevojke -žrtve zlostavljanja.