Služen parastos za 16 ubijenih Srba u Serdarima (VIDEO)
U znak sjećanje na civile koje su na današnji dan 1992. godine, ubili pripadnici muslimanskih snaga, kod spomen-obilježja u selu Serdari i na mjesnom groblju Kukavice služen je parastos.
Žena kojoj je pred očima ubijena porodica – Radmila Serdar, jedina je ognjište napustila živa. Ranjena više puta.
I trudna. O strahoti koju je preživjela tog 17. septembra 1992. godine, Radmila je pred našom kamerom svjedočila neposredno nakon zločina.
- Odmah su nju ubili rafalom, tu zaovu Radmilu. Onda su sve ostale rafalom prešli, po toj djeci. Onda, ja kako sam pala, kako su me geleri pogodili u desnu nogu, tako sam pala na lijevu ruku. Nisam se javljala. Napravila sam se da sam mrtva. Onda su mene sasjekli rafalom, tako da su mi zahvatili ruku i dojku - opisala je događaj Radmila Serdar (iz arhiva RTRS 1992. godine)
Radmila od tada ne živi u Serdarima. Nedaleko od njenog nekadašnjeg doma, podignuto je spomen-obilježje - nijemi podsjetnik na zločin, sa ispisanih 16 imena. Na spomeniku i ime Radenka i Borivoja Serdara, dvadesetogodišnjih mladića koji su ubijeni desetak dana ranije.
- Pošli su na dužnost, oni su ih sačekali i ubili. Onda su nas nakon deset dana ovdje okružili, tu sam bila ja, moje dvije kćeri, komšinice. Dosta ih je pobilo a i ostalo je nešto živih - priča Nevenka Serdar, majka Radenka Serdara.
Da zločinci, među kojima su bili i komšije porodica Serdar, Tepić i Bencun, nisu birali metu, potvrđuje i podatak da je najmlađa žrtva imala samo četiri godine, a najstarija 60.
- Ovdje se desio i poslije rata zločin, zato što je mnogo veći broj žrtava nego što su zločinci dobili godina zatvora. Sve se zna ko je, samo jedan je procesuiran i odgovarao - istakao je Miladin Savanović, predsjednik Boračke organizacije opštine Kotor Varoš.
I to tek 24 godine nakon što je njegovo i ime saučesnika u zločinu Radmila Serdar javno izgovorila.
- Planinčić Fikret. Smajić Mirsad i Ćehić Besim. Oni su lično bili u mojoj kući - navela je 1992. godine Radmila.
Samo je Fikret Planinčić osuđen.
I to na 11 godina zatvora. Apelaciono vijeće Suda BiH tada je oslobodilo Seada Menzila i Mirsada Vatrača koji su prvostepenom presudom bili osuđeni na 11, odnosno 10 godina zatvora.