09/10/2009 | 08:38 | Autor: RTRS
MONTGOMERI: RЈEŠENjE ZA BIH- TRI ENTITETA
Američki diplomata Vilijam Montgomeri smatra da najavljeni sastanak evropskih i američkih visokih zvaničnika sa političkim vrhom BiH na Butmiru u Sarajevu neće biti uspješan, jer ne vjeruje da će se bilo koja od etničkih zajednica u BiH odreći svojih osnovnih nadležnosti koje su dobili Dejtonskim sporazumom.
Vilijam Montgomeri, koji je i nekadašnji specijalni savjetnih predsjednika SAD za BiH, smatra da najavljeni sastanak evropskih i američkih visokih zvaničnika sa političkim vrhom BiH na Butmiru u Sarajevu može dovesti do modifikacije Dejtonskog sporazuma i da se može nazvati i "Dejtonom 2".
Bivši američki ambasador u Bugarskoj, Hrvatskoj i Srbiji kaže za "Glas Srpske" da dio rješenja suštinskih pitanja u BiH leži u tri entiteta, te davanju mogućnosti njihovog otcjepljenja.
"Na primjer, ako jedan entitet želi da se odluči na samoopredjeljenje, on mora obezbijediti slobodu kretanja, slobodnu trgovinu, otvorene granice, prava manjinama... Ne bi bilo jednostavno samo tako proglasiti nezavisnost, nego se ona mora detaljno razraditi, i u tim pitanjima bi ulogu naravno imala i međunarodna zajednica", rekao je Montgomeri.
On je istakao je da bi najveća greška za svaku etničku grupu u BiH bila da djeluje samovoljno, jer bi to vodilo ozbiljnim posljedicama.
"Prije svega, ni jedna etnička zajednica ni entitet, niko ne može ništa učiniti jednostrano. Јedina stvarna rješenja za BiH su ona nastala zajedničim nastojanjima međunarodne zajednice i etničkih zajednica u BiH. Međutim, smatram da se sadašnji pristup, u kome se nastoji da se pomoću ustavnih rješenja dođe do centralizovane države, nije pokazao efikasnim, niti će to biti u budućnosti", rekao je Montgomeri.
On kaže da se na sastanku u Butmiru može očekivati lagani pritisak na učesnike kako bi prihvatili neke ustavne reforme i da će im u zamjenu za te ustupke biti ponuđene na primjer, olakšice u viznom režimu.
Montgomeri je rekao da će se, ukoliko domaći učesnici na sastanku na Butmiru postignu saglasnost o ustavnim reformama, OHR moći zatvoriti, te da će dobiti i neke ustupke.
"To je ono što možemo očekivati sa stanovišta međunarodne zajednice. SAD najviše oklijevaju sa zatvaranjem OHR-a, jer potencijalnu upotrebu bonskih ovlašćenja smatraju veoma važnom u slučaju nestabilnosti u BiH", rekao je Mongomeri