17/10/2009 | 08:54 | Autor: SRNA
RUSIЈA NEĆE PRIZNATI NIKAKVA NAMETNUTA RЈEŠENjA
Ruski ambasador u BiH Aleksandar Bocan-Harčenko poručio je da će Rusija podržati samo one reforme i promjene koje su utemeljene na saglasnosti i konsenzusu unutar BiH i da neće priznati nikakva nametnuta rješenja.
On je izjavio sinoć za RTRS da ni u kom slučaju nije vrijeme za kršenje ili značajnu promjenu Dejtonskog sporazuma, jer on treba još ostati kao temelj za obezbjeđenje bilansa interesa u BiH.
Bocan-Harčenko je, govoreći o butmirskim razgovorima, rekao da je to inicijativa koja pripada SAD i EU, koja nema veze sa Savjetom za provođenje mira u BiH /PIK/, te da Rusija, kao članica PIK-a i garant Dejtonskog sporazuma prati butmirski proces i zainteresovana je za predstojeći nastavak butmirskih razgovora.
"Tu ima i stvari koje se poklapaju sa stavom Rusije, kao što je to težnja za uspostavljanjem dijaloga unutar BiH, jer smo ubijeđeni da je samo dijalogom, bez nametanja rješenja, moguće doći do poboljšanja političke situacije u BiH", istakao je ruski diplomata.
On je upozorio da uz to postoje neke stvari koje izazivaju kod ruske strane određene sumnje, pa možda i zabrinutosti, a to je težnja prema promjenama ustava.
Bocan-Harčenko dodao je da je, što se tiče tranzicije OHR-a u kancelariju specijalnog predstavnika EU, dosta uslova ispunjeno iz plana "pet plus dva".
"Tu je i pitanje imovine, a to je moguće potpuno riješiti konsenzusom. Ustavne promjene ni u kojem smislu nisu uslov za zatvaranje OHR-a i tu kod nas ima određenih zabrinutosti", naveo je Bocan-Harčenko.
Prema njegovim riječima, trenutno je u BiH teško doći do jedinstvenog stava prema ustavnim promjenama i do konsenzusa.
Bocan-Harčenko je naveo da, koliko zna, teško idu pripreme za nastavak butmirskih razgovora i da sada niko ne može prognozirati kakav može biti rezultat butmirskog sastanka.
On je ocijenio da je u BiH došlo do značajnih pozitivnih promjena zadnjih godina, ali da je potrebno još više unutrašnjeg povjerenja.
"Mi u Rusiji ne dramatizujemo situaciju i to mišljenje iznosimo u okviru PIK-a kao njegova članica i zbog toga smatramo da, uzimajući sve prilike u ovoj zemlji, da je došlo vrijeme za promjenu međunarodnog prisustva i za zatvaranje OHR-a i njegovu tranziciju u kancelariju specijalnog predstavnika EU",zaključio je Bocan-Harčenko.