Dobrovoljačka: Odata počast stradalim vojnicima ЈNA
Učesnici obilježavanja, među kojima je bio i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Petar Đokić, te predstavnici lokalnih vlasti, su na mjestu stradanja vojnika ЈNA položili ruže i prislužili svijeće.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo obezbjeđivali su ovaj skup, koji je protekao mirno i dostojanstveno.
Nakon mirne šetnje, polaganja cvijeća i paljenja svijeća u Dobrovoljačkoj ulici, obilježavanje 22 godine od stradanja pripadnika ЈNA u ovoj sarajevskoj ulici biće nastavljeno na vojničkom groblju u Miljevićima.
Obilježavanju prisustvuju i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Staša Košarac, ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević, poslanici u Narodnoj skupštini Srpske i poslanici i delegati parlamenta BiH iz Srpske.
Prethodno je u crkvi Svetog velikomučenika Đorđa u Miljevićima u Istočnom Sarajevu služen je parastos za ubijena pripadnika bivše ЈNA u Dobrovoljačkoj.
Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj, koja se početkom maja 1992. godine mirno povlačila iz Sarajeva, prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.
Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona ЈNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta.
Mučki su ubijena 42 pripadnika ЈNA, 71 je ranjen, dok ih je 207 zarobljeno. Prvi napad je izvršen 2. maja na Dom ЈNA, a sve kasarne ЈNA u ovom gradu bile su blokirane i pod opsadom muslimanskih paravojnih snaga, koje su im isključile struju, vodu i telefone.
CVIЈANOVIĆ: SAČUVATI SЈEĆANjE NA TEŠKI ZLOČINSARAЈEVO
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je danas iz Dobrovoljačke ulice, gdje su prije 22 godine mučki ubijeni pripadnici nekadašnje ЈNA, da je važno sačuvati institucionalno, narodno i individualno sjećanje na teške zločine koji su se desili na tom mjestu u Sarajevu.
"Ova ulica nosi nekoliko simbolika i sve su jako tužne. Јedna je da je to grobnica zajedništva u kojem smo nekada živjeli u bivšoj državi, ali to je i grobnica pravosuđa BiH, koje nije smoglo snage da procesuira ovaj slučaj i da adekvatno kazni počinioce", istakla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je najtužnije i najtragičnije to što je Dobrovoljačka ulica grobnica za 42 ljudi različitih nacionalnosti, koji su služili zajedničku vojsku i koje su roditelji poslali da doprinesu zajedništvu u bivšoj Јugoslaviji.
"Zahtijevamo da se dođe do pravde, do pravde za sve one koji su počinili zločine. Nemoguće je da se toleriše da jedni zločini imaju veću težinu, a da drugi nemaju i ostanu neprocesuirani", rekla je predsjednik Vlade Srpske novinarima u Sarajevu.
Cvijanovićeva je istakla da je zbog toga danas došla u Sarajevo, odakle šalje poruku da za ovaj zločin zaista mora postojati institucionalno, ali i ljudsko pamćenje.
Na pitanje novinara kako gleda na činjenicu da na ovom skupu nema nikog od zvaničnika iz Federacije , predsjednik Vlade Srpske rekla je da je to još jedan od dokaza kakva je BiH zemlja.