Najdetaljnija simulacija evolucije kosmosa
Američki, njemački i britanski naučnici dizajnirali su model kosmosa nazvan "Ilustris", koji pokriva više od 13 milijardi godina evolucije univerzuma počev od nekoliko stotina hiljada godina nakon Velikog praska.
Simulacija precizno prikazuje kompoziciju raznih tipova galaksija kao što su spiralne i eliptične, ali i ogromne strukture kao što su galaktički klasteri. Ona pokazuje i tamnu materiju i njenu vezu sa oblacima gasova, zvijezdama i galaksijama, prenosi Dejli mejl.
Razvio ju je tim predvođen astrofizičarem Markom Vogelsbergerom sa Instituta tehnologije u Masačusetsu (MIT).
"Do sada, nijedna pojedinačna simulacija nije mogla da reprodukuje univerzum na velikim i malim skalama istovremeno", rekao je profesor Vogelsberger.
Ona prikazuje kosmičku evoluciju u kocki čije su ivice duge 350 miliona svjetlosnih godina. Tim je za pet godina razvio "Ilustris" program.
Koristili su superkompjutere najmodernije tehnologije i oko 8.000 procesora je radilo istovremeno, zahvaljujući čemu je izračunavanje trajalo samo tri mjeseca. Da su koristili prosječan računar, izračunavanja se ne bi završila za 2.000 godina.
Kompjuterska simulacija počinje ubrzo nakon Velikog praska. Dok je stigla do sadašnjice, astronomi su izbrojali 41.000 galaksija u kocki simuliranog svemira.
Galaksiju koja je od Zemlje udaljena milijardu svjetlosnih godina, vidimo onakvu kakva je bila prije milijardu godina.
Teleskopi poput Hablovog mogu da nam daju uvid u rani univerzum posmatranjem većih daljina. Međutim, astronomi ne mogu da Hablovim teleskopom prate evoluciju pojedinačnih galaksija.
"Ilustris je kao vremenska mašina. Možemo da idemo napred ili nazad kroz vrijeme. Možemo da pauziramo simulaciju i zumiramo pojedinačnu galaksiju ili galaktički klastre i da vidimo šta se tu dešava", rekao je Šaj Genel, jedan od naučnika koji je radio na ovom projektu.