latinica  ћирилица
15/06/2014 |  14:10 | Autor: Agencije

Parastos za Srbe nestale u dolini Neretve

Na Buni kod Mostara i Klepcima kod Čapljine danas su upaljene svijeće i položeno cvijeće, a u Staroj crkvi u Mostaru služen parastos za 431 osobu srpske nacionalnosti, od kojih 289 civila koji su u junu 1992. godine nestali u dolini Neretve.

 
Predsjednik Udruženja nestalih regije Hercegovina Predrag Kovačević rekao je da za zločine nad Srbima u dolini Neretve još niko nije procesuiran.

On je naglasio da se traga za još 98 tijela, a da se u spomen-kosturnici u Nevesinju nalaze 52 tijela.

"Hrvatske oružane snage regularne Hrvatske vojske izvršile su 14, 15. i 16. juna 1992. godine agresiju na dolinu Neretve od Metkovića do Konjica, gdje su `očistili` 100.000 Srba sa tog područja. Samo na ovom mostu na Buni na današnji dan nestalo je 28 Srba", podsjetio je Kovačević.

On je istakao da Institut za nestale osobe nema nikakvih rezultata rada i da posljednje dvije godine nije identifikovano ni deset Srba.

"Stradanje Srba u dolini Neretve je godinama bilo zanemareno, a zato su krivi i naši političari. Naša organizacija je osnovana 2007. godine i tada smo počeli pričati o stradanju Srba u dolini Neretve", istakao je Kovačević.

Slavica Slavić došla je iz Nevesinja u Mostar da bi zapalila svijeću za brata Sinišu Marića kojem se od 1992. godine gubi svaki trag.

"Našli smo samo jednu njegovu kost i sahranili je u Nevesinju", rekla je Slavićeva.

Srećku Steviću su u junu 1992. stradali roditelji, a njihove posmrtne ostatke je pronašao prije osam godina.

"Ima još puno ljudi koji nisu pronađeni i identifikovani, a za to je najviše kriv Institut za traženje nestalih i Tužilaštvo BiH. I kada imamo neke informacije i damo ih Institutu, Tužilaštvo ne daje nalog za ekshumaciju", naglasio je Stević.

U Mostar su danas iz svih dijelova Hercegovine stigli članovi porodica nestalih i poginulih, predstavnici boračkih i udruženja nestalih, te predstavnici opština Nevesinje i Istočni Mostar da bi se prisjetili najtužnijih i najtežih dana za Srbe u Hercegovini.

Bili su prisutni i predstavnici Crkvenog krsta Republike Srpske, Udruženja veterana službi bezbjednosti Republike Srpske, podružnica Istočno Sarajevo, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Aleksandra Pandurević i mještani srpske nacionalnosti.