latinica  ћирилица
12/12/2014 |  09:09 | Autor: RTRS

Šreder: EU glavni krivac za krah "Јužnog toka"

Bivši njemački kancelar Gerhard Šreder smatra da je osnovni razlog za zaustavljanje projekta "Јužni tok" to što je EU sve vrijeme htjela da spriječi njegovu izgradnju. Gerhard Šreder je izjavu o "Јužnom toku" dao na zatvorenom sastanku rusko-evropskih poslovnih krugova u Moskvi, javio je Tas.

"Razumijem 'Gasprom' koji je uz podršku ruskog predsjednika objavio odustajanje od dalje izgradnje gasovoda. Zašto? Najvažniji razlog je to što je Evropska unija sve vrijeme nastojala da spreči izgradnju 'Јužnog toka', u početku pomoću gasovoda 'Nabuko', koji je na kraju zbog rizika 'sahranjen', a zatim pomoću birokratskih trikova", rekao je Šreder.

Dao je primjer Bugarske na koju je EU vršila pritisak koji je na kraju rezultirao time da ona nije dala potrebne dozvole.

"Znam što to znači jer radim u 'Sjevernom toku'. Svaki dan kašnjenja košta. Zato mi je jasno, iako mi nije drago, što je 'Јužni tok'  zaustavljen", rekao je Šreder na sastanku koji je inicirala turska građevinska kompanija "Renesans konstrakšen", a organizator poslovnog programa Kreon enerdži.

Šreder je ukazao da je još jedan razlog odustajanja od projekta "Јužni tok" pad tražnje gasa u Evropi i rastući gubici. Kompanija koja sve plaća mora i na to da obrati pažnju, dodao je.
"Ali glavni razlog je odbijanje Brisela da prizna da 'Јužni tok' daje mogućnost za poboljšanje snabdijevanja Evrope gasom. To je već istorija", rekao je bivši kancelar Njemačke.

"Što se tiče sporazuma Rusije s Turskom, to je odluka suverenih država u koje ne treba da se miješamo. One će dobiti mogućost za privredni rast koje su se ostale evropske zemlje odrekle", ukazao je Šreder.

Bivši njemački kancelar je naglasio da Rusija i "Gasprom" nisu napravile grešku i neće odustati od ozbiljnog tržišta kakvo je Evropa.

Šreder je posebno skrenuo pažnju da ne treba prekidati ekonomske veze, nego ih jačati kako bi i politički odnosi bili bolji. "Potrebno je podržavati sve moguće veze. Ne treba voditi međunarodnu politiku sankcijama i kontrasankcijama nego obratiti pažnju na očuvanje povjerenja među kompanijama i među ljudima koji u njima rade", zaključio je Gerhard Šreder.