latinica  ћирилица
23/12/2014 |  17:48 | Autor: Agencije

Šešelj zahtijeva disciplinski postupak protiv Bramerca

Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj zatražio je od Pretresnog vijeća Haškog tribunala da protiv glavnog tužioca Serža Bramerca primijeni rigorozne disciplinske mjere i kazni ga zbog "visokog stepena nedozvoljenog ponašanja", saopšteno je danas iz Haškog tribunala.
Lider Srpske radilalne stranke /SRS/ Vojislav Šešelj - Foto: SRNA
Lider Srpske radilalne stranke /SRS/ Vojislav ŠešeljFoto: SRNA

Prema Šešeljevim riječima, Bramerc je postupanjem u njegovom predmetu demonstrirao "visok stepen nedozvoljenog ponašanja, prihvativši da bude politički instrumentalizovan od briselske administracije i hrvatskih političara".

U odgovoru na zahtjev Tužilaštva da se povuče odluka o njegovom privremenom puštanju na slobodu, Šešelj navodi da je očigledno da je Bramerc zloupotrijebio funkciju, kao i da je politički instrumentalizovan, te da je "produžena ruka hrvatskog režima i briselske administracije".

"Zahtev glavnog tužioca Bramerca je dokaz da on baca ljagu na funkciju tužioca. On se hvali time što je `produžena ruka` hrvatskog režima i Brisela i računa da će, zahtevom dokazana njegova zloupotreba tužilačke funkcije, biti nagrađena", navodi Šešelj u podnesku koji je objavio Haški tribunal.

U Šešeljevom odgovoru se ukazuje na to da je nedvosmisleno propisano da tužilac ne smije da prima uputstva od bilo koje vlade ili bilo kojeg drugog izvora, dok "Bramercov zahtjev od 28. novembra dokazuje suprotno".

"O tome mora da vodi računa Pretresno veće, jer je dužno da obezbedi fer i pravičan postupak i u tom smislu mora sprečiti svaku zloupotrebu učesnika u postupku", ističe Šešelj u podnesku.

On naglašava da Pretresno vijeće ima obavezu da takvo ponašanje glavnog tužioca utvrdi kao nedozvoljeno i suprotno odredbama Statuta, ali i u skladu sa svojim ovlašćenjima pokrene odgovarajući disciplinski postupak protiv Bramerca.

Šešelj u podnesku objašnjava da je, u postupku protiv njega, Tužilaštvo pokazalo sklonost da tužilačku funkciju potčini zahtjevima i nalozima koji dolaze sa strane.

"Zato je i kompletan postupak protiv Šešelja po dužini i kršenjima osnovnih i ljudskih i procesnih prava prevazišao sve do sada vođene postupke pred nekim međunarodnim sudom", zaključuje se u podnesku.

Tužilaštvo Haškog tribunala zatražilo je krajem novembra ukidanje odluke o privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja, uz obrazloženje da njegovo ponašanje po povratku u Srbiju potkopava osnove za puštanje, koju je Sudsko vijeće donijelo 6. novembra.