latinica  ћирилица
26/02/2015 |  16:06 | Autor: SRNA

Prijedor: Koristoljublje motiv pljačkanja bošnjačkih kuća

Predsjednik Skupštine grada Prijedor Sead Јakupović zatražio je danas od Centra javne bezbjednosti /CЈB/ Prijedor da objavljuje imena i prezimena provalnika u kuće, posebno kada su meta napada Bošnjaci, kako bi se isključio bilo koji drugi motiv osim koristoljublja.
Sjednica Foruma za bezbjednost građana grada Prijedora - Foto: SRNA
Sjednica Foruma za bezbjednost građana grada PrijedoraFoto: SRNA

"Time bi se razuvjerili mještani, a pogotovo pojedinci iz dijaspore koji u takvim situacijama često vrše zamjenu teza i proglašavaju pljačke napadima Srba na Bošnjake", rekao je Јakupović na sjednici Foruma za bezbjednost građana grada Prijedora.

On je naglasio da je zbog toga bitno da se mještanima povratničkih sela u kojima su učestale pljačke kaže ko je počinilac, da znaju ko je opasan po selo i da znaju da je to možda osoba "koja danju s njima sjedi, jede i pije, a noću ih pljačka".

"Јasno je da policija obično barata inicijalima, ali u ovakvim situacijama veća bi bila korist objaviti puna imena i prezimena nego što bi bila šteta", poručio je Јakupović.

Inspektor CЈB Prijedor Zoran Inđić rekao je da o ugroženosti imovine Bošnjaka samo zato što su Bošnjaci nema ni govora nego su, štaviše, u najvećem broju napada na imovinu u povratničkim naseljima u Prijedoru počinioci Bošnjaci.

"Provalne krađe motivisane su isključivo koristoljubljem. Obavljaju se s namjerom da se ukradu mahom novac i zlato i nikakve veze nemaju sa nacionalnom ili vjerskom pripadnošću", naglasio je Inđić.

On je naveo da su u Prijedoru česti slučajevi da su počinioci provalnih krađa organizovane grupe i pojedinci iz drugih lokalnih zajednica, ne samo susjednih, već širom BiH.

"I u prvim i u drugim situacijama od izuzetne pomoći policiji je saradnja s građanima, ali i saradnja sa policijama iz drugih lokalnih zajednica kakvu prijedorska policija ima sa policijom iz Sanskog Mosta", dodao je Inđić.

On je naglasio da je u povratničkim naseljima, kao i na svim lokacijama veće osjetljivosti, pojačano prisustvo policije, uvedene su dodatne aktivnosti policije i intenzivirana saradnja sa predstavnicima mjesnih zajednica.

"Pozivamo građane da nam se i dalje obraćaju sa svojim prijedlozima i da tražimo zajedno najoptimalnija rješenja za što bolju bezbjednost, a mi smo uvijek spremni da dodatno reagujemo", poručio je Inđić.

Forum za bezbjednost građana grada Prijedora osnovan je 2003. godine. Savjetodavno je tijelo koje čine predstavnici 30-ak institucija.