latinica  ћирилица
20/05/2015 |  18:43 | Autor: Politika

Obrt na Saboru SPC – vladika Georgije trajno razriješen

Za trajno razrješenje vladike Georgija glasao je 21 episkop – isto toliko ih je, prije samo nekoliko dana, potpisalo peticiju da se preispita način na koji je vođen sinodski postupak protiv njega. Sabor bi tek trebalo da se izjasni o vladiki mileševskom Filaretu, koji je odlukom Sinoda privremeno razriješen upravljanja eparhijom.

Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve trajno je razriješio upravljanja Eparhijom kanadskom vladiku Georgija, saopštila je juče kasno popodne SPC.

U kratkom saopštenju navodi se da je odluka najvišeg crkvenog tijela donijeta na jučerašnjoj sjednici, kao i da Eparhijom administrira patrijarh Irinej.

Kako je Politici objašnjeno u crkvenim krugovima vladika Georgije ostaje u statusu episkopa, ali neće više moći da upravlja nijednom eparhijom.

Nezvanično, 21 arhijerej bio je za da episkop Georgije bude smijenjen, a njih 16 bili su protiv. Prethodno, Saboru je predstavljen izvještaj sinodske komisije koja je posjetila Eparhiju kanadsku da ispita stanje u ovoj udaljenoj eparhiji srpske crkve. Na osnovu izvještaja, kao i drugog dokaznog materijala, Sinod je krajem aprila donio Akt o kanonskoj odgovornosti i privremenio smijenio vladiku Georgija. Sabor je, praktično, tu odluku Sinoda potvrdio.

Čitav predmet vezan za episkopa Georgija ima oko 1.400 strana. Ovaj vladika je u ponedjeljak iznosio svoju odbranu na 45 strana, poslije čega je Sabor počeo raspravu o njemu. 

Donošenju odluke prethodila je burna, višednevna polemika članova najvišeg crkvenog tijela. Sudeći prema saznanjima do kojih smo došli, episkopat se nije podijelio na one koji Georgija smatraju nevinim i one koji ga smatraju krivim, već na one koji su za i protiv sinodskih odluka. Arhijereji su, nezvanično, imali suprotstavljena mišljenja o tome kako treba suditi episkopima, a vladika Georgije, uz drugog privremeno razriješenog episkopa Filareta, bio je samo povod za polemiku. Početak zasjedanja obilježila je peticija kojom se traži preispitivanje sinodskih odluka donesenih u vezi sa ovom dvojicom episkopa. Dio episkopata koji je potpisao peticiju, nezvanično, tražio je preispitivanje načina na koji je Sinod privremeno smijenio dvojicu vladika. Kao inicijator peticije u crkvenim krugovima se pominje vladika bački Irinej, a taj dokument je potpisao 21 episkop – isto onoliko koliko ih je glasalo za razrješenje vladike Georgija.

Taj obrt pokazuje da je teško predvidjeti u kom smjeru će krenuti zasjedanje sabora. Kao što se obrt desio i na samom početku sjednice kada je promijenjen predloženi dnevni red, pa se odmah počelo sa raspravom o episkopima Georgiju i Filaretu. U dijelu crkvenih krugova tada se komentarisalo da bi to mogao biti nagovještaj da će se situacija riješiti pozitivno po dvojicu episkopa. Ali, uslijedio je novi obrt: vladika Georgije je trajno razriješen i poslije više od trideset godina više nema pridjev "kanadski" uz svoju episkopsku titulu.

Sagovornici lista iz vrha SPC navode da su članovi sabora, tek kada su čuli jednu i drugu stranu, odnosno i optužbe protiv vladike Georgija i njegovu odbranu, odlučili da ga razriješe, iako su neki od njih, očigledno, prethodno dovodili u pitanje postupak koji je protiv njega vodio Sinod. Dio episkopata, od početka zasjedanja, nije imao dilemu da li je Sinod postupio ispravno kada je pokrenuo i vodio postupak protiv dvojice episkopa. Na ovoj poziciji bio je i poglavar srpske crkve koji je i predsjedavajući Sinoda, ali i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, jedan od najuticajnijih članova ovog tijela.

Sabor bi tek trebalo da se izjasni o vladiki mileševskom Filaretu, koji je takođe, odlukom Sinoda privremeno razriješen upravljanja eparhijom. I u njegovom slučaju, najviše crkveno tijelo bi trebalo da donese konačnu odluku, a nezvanično se pominjalo da bi on čak mogao zatražiti od sabora da ga penzioniše.