latinica  ћирилица
04/08/2015 |  07:52 | Autor: RTRS

Sjećanje na stradanje i progon Srba u "Oluji" (VIDEO/RTRS, 20.00)

Dan sjećanja na progon i stradanje Srba u operaciji Oluja, Republika Srpska i Srbija danas će zajednički obilježiti na mostu kod Sremske Rače.

Centralno obilježavanje počeće simboličnim susretom predsjednika RS, Milorada Dodika i premijera Srbije, Aleksandra Vučića, koji će u 20.00 časova sa mosta kod Rače spustiti vijence u znak sjećanja na sve stradale Srbe.

Potom će, na platou ispred mosta, patrijarh srpski Irinej služiti parastos za sve stradale Srbe.

Manifestacija će biti nastavljena umjetničkim programom, pod nazivom "Naša je tuga velika" i obraćanjem predsjednika Dodika, premijera Vučića i Đurđice Popović, koja je u vrijeme egzodusa bila devetogodišnja djevojčica.

Manifestaciji u Sremskoj Rači prisustvovaće, između ostalih, i predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović, a predsjednik Srbije Tomislav Nikolić prisustvovao je pomenu stradalim Srbima u Banstolu, na Fruškoj Gori.

Poručio je: Spremni smo na pomirenje, ali ne zavisi sve od nas!

Njegovo preosveštenstvo episkop sremski Vasilije rekao je u Banstolu da će u tom fruškogorskom naselju uskoro biti podignuta crkva Blage Marije, svojevrsna svetinja posvećena žrtvama "Oluje".

Radio televizija Republike Srpske i Radio televizija Srbije pomen na mostu u Rači prenosiće od 20.00 časova.

Vlade Republike Srpske i Srbije proglasile su 5. avgust Danom žalosti, u znak sjećanja na poginule i protjerane u akciji Oluja, koju će Hrvatska vojnom paradom proslaviti kao Dan pobjede.

Besplatan prevoz na centralno obilježavanje stradanja krajiški Srba, koje će biti održano na prelazu Rača, obezbijeđen je iz Banjaluke, Prijedora i Kozarske Dubice, odakle će autobusi krenuti u 12.00 časova. Zbog održavanja večerašnjeg pomena, saobraćaj na mostu Rača biće zatvoren od 7.00 do 23.00 časa.

U vojnoj operaciji Oluja, koja je počela na današnji dan prije 20 godina, na području Krajine u Hrvatskoj ubijeno je i nestalo više od 2.000, a protjerano 250.000 Srba.

Oružane snage Hrvatske, uz podršku NATO-a, HVO-a i tzv. Armije BiH izvršile su agresiju na Sjevernu Dalmaciju, Liku, Kordun i Baniju, koje su u to vrijeme bile zaštićene zone Ujedinjenih nacija.

Od 2.000 ubijenih u akciji Oluja, 65 odsto su bili civili, među njima 29 odsto žena.

Haški tribunal oslobodio je hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, koji su prethodno bili osuđeni na 24, odnosno 18 godina zatvora, uz obrazloženje da nisu krivi za udruženi zločinački poduhvat, sa predsjednikom Franjom Tuđmanom na čelu.

Sudbina nestalih u "Oluji" i dalje je nepoznata, porodice i dalje žive u neizvjesnosti, a njihovu bol produbljuje činjenice što su zločini počinjeni 1995. ostali bez kazne, rekli su predstavnici Udruženja porodica nestalih i poginulih "Suza" i porodica žrtava.

U okviru obilježavanja sjećanja na stradanje krajiških Srba, Dokumentaciono-infromacioni centar Veritas u Banjaluci je organizovao Okrugli sto “Krajiški Srbi poslije 20 olujnih godina”.

O stradanju Srba u "Oluji", u Dnevniku 1, govorio je direktor Veritasa Savo Štrbac.

Proslavljajući vojnom paradom 20 godina od akcije "Oluja" Hrvatska pokazuje da je na istom putu kao i 1995. godine, izjavio je Јanko Velimirović iz Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, Aleksandar Vulin rekao je za "Naše novine" da za Srbe "Oluja" nikada neće biti ništa više od zločina i pogroma.

Hrvatska danas i sutra obilježava Dan pobjede i Dan hrvatskih branilaca.

"Oluja" će u Hrvatskoj ove godine prvi put biti obilježena vojnom paradom u Zagrebu na kojoj, uprkos pozivima domaćina, neće učestvovati zapadne zemlje, što se smatra velikom diplomatskom pobjedom Beograda.

Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Јugoslavije saopštila je da "zvanična Hrvatska slavi i paradira 20 godina nakon rata, a nije u stanju da do današnjeg dana uputi riječi pijeteta prema nevino stradalim srpskim civilima u "Oluji".

Predstavnici studenata Beogradskog univerziteta okupili su se ispred ambasade Hrvatske kako bi akcijom "Studenti pamte" izrazili negodovanje zbog proslave "Oluje" u Hrvatskoj.