Dodik: Tužio sam sam sebe da bi se prekinula haranga i izmišljanje afera (VIDEO)
U posljednje vrijeme neprestano se pokušava destabilizovati Republika Srpska i njene institucije, jer je očigledno mnogima stalo da izazovu poremećaj u funkcionisanju institucija – problem je što to pokušavaju kadrovi koji Republiku Srpsku predstavljaju u Sarajevu. Ovo su poručili lideri vladajućih stranaka u Srpskoj nakon satanka u Palati Republike.
Predsjednik Republike Srpske i SNSD, Milorad Dodik, predsjednici DNS-a, Marko Pavić i Socijalističke partije, Petar Đokić, poručili su da je očigledno na političkoj sceni haranga protiv Srpske, pa i protiv pojedinaca iz vladajuće koalicije, a sve u cilju destabilizacije Republike. Zbog stabilizacije odnosa u Republici Srpskoj, srpski predstavnici u Savjetu ministara BiH jednom sedmično trebalo bi da se konsultuju sa Vladom Srpske, kako bi ona imala uvid u dešavanja unutar Savjeta, poručeno je iz Palate. Govoreći o spajanju izbora, rečeno je da je krajnje vrijeme da se izborni proces u BiH racionalizuje. Niko nije protiv izbora, pa i svake godine, ako će se proces provoditi na teritoriji cijele BiH i na svim nivoima. Lideri SNSD-a, DNS-a i SP-a ističu da je u interesu Republike Srpske stabilizacija političkih odnosa.
Dodik je naglasio da je odlučio da sam sebe tuži, odnosno da kao građanin tuži predsjednika Republike Srpske za sve javne optužbe koje su iznesene o njegovoj navodnoj umiješanosti u razne afere. On je dodao da je u prijavi kao svjedoke optužbe naveo Dragana Čavića, Branislava Borenovića, Mladena Bosića i druge političare. Dodik je izrazio nadu da će ova prijava biti dovoljna da se optužbe prenesu u institucije gdje im je i mjesto, te da se konačno prestane sa harangom i izmišljanjem afera.
On je dodao da je u prijavi kao svjedoke optužbe naveo Dragana Čavića, Branislava Borenovića, Mladena Bosića i druge političare.
Smjena direktora Banke Srpske, Zdravka Trivunčića, ne znači destabilizaciju i gubljenje povjerenja prema toj finansijskoj instituciji, izjavio Dodik i najavio nekoliko rješenja za konsolidaciju banke. Naveo je i da Centralna banka BiH nije institucija koja može da formira investicioni fond i poručio da će se Republika Srpska boriti protiv toga svim insitucionalnim sredstvima.
Dodik je izjavio je da nema povjerenje u strukturalni dijalog koji godinama nema uspjeha, ali da bi volio da bude pozitivno iznenađen. On je naveo da je strukturalni dijalog imao i da će imati šansu, ali pod uslovom da se napravi nešto vidljivo, a ne samo "paradiranje".
- Da se reforme i razgovori koji se vode u okviru strukturalnog dijaloga, obave u skladu sa Ustavom i zakonom i uz konsenzus političkih faktora - apsolutno je dobro došlo. Nemam nijedan problem u vezi sa tim - rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske pozdravlja svaki vid saradnje između Savjeta ministara BiH i Vlade Srbije, iako Savjet ministara nije vlada i kao takav nije kompatibilan Vladi Srbije. Na pitanje novinara da prokomentariše najavljeni sastanak Savjeta ministara BiH i Vlade Srbije, Dodik je rekao da nema ništa protiv sastanka, posebno ako će doprinijeti poboljšanju odnosa u regionu.
- U svakom slučaju, ne treba smetnuti sa uma da je Savjet ministara organ koji se sastavlja, a ne bira i da predstavlja pomoćni organ Predsjedništva BiH. Vlada Srbije je izvršni organ Srbije, pa u tom smislu ove institucije paritetno nisu spojive - rekao je Dodik.