

Tea Gutić iz Gradiške pobjednica Svetosavskog književnog konkursa (FOTO)
Nagrade Tei i Andreju, učeniku devetog razreda Osnovne škole "Vuk Stefanović Karadžić", uručene su danas na Svetosavskoj svečanosti u Narodnoj biblioteci Srbije na Vračaru u Beogradu.
Oboje vole da pišu, Tea prozu, a Andrej pjesme, tako da je i njegov nagrađeni rad pjesma o Svetom Savi.
"Mnogi mladi ljudi danas teže ka boljem životu, a ne osvrću se na pravi put, a trebalo bi. Moj rad govori o Svetosavlju danas i kako je bilo prije. Neopisiv je osjećaj, prvi sam razred i to je novi početak", rekla je Tea Srni.
Najviše priznanje - Medalju Društva "Sveti Sava" Upravni odbor je dodijelio Srpskoj književnoj zadruzi za nesebično pomaganje Društvu i zbog njenog doprinosa na cijelom srpskom kulturnom prostoru i akademiku Zlati Bojović, dugogodišnjem glavnom uredniku časopisa "Bratstvo".
Predsjednik Društva Dušan Zupan podsjetio je na svečanosti da se ovo priznanje dodjeljuje za "velike zasluge za rad i aktivnosti Društva na dobrobit srpskog naroda".
Prema njegovim riječima, akademik Zlata Bojović svojim radom je doprinijela da "Bratstvo" zauzme visoko mjesto na ljestvici savremene srpske periodike.
Bojovićeva je istoričar književnosti i redovni profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, a osnovna oblast njenog naučnog rada je književnost humanizma i renesanse, te baroka u Dubrovniku i Dalmaciji.
Časopis "Bratstvo" Društva "Sveti Sava" ima dugu istoriju i u prvom periodu objavljivanja od 1886. do 1941. godine spadao je u red najznačajnijih periodičnih publikacija u srpskom narodu.
Među dosadašnjim laureatima Medalje Društva "Sveti Sava" je i Njegova svetost patrijarh srpski Irinej.
Društvo "Sveti Sava" najstarije je aktivno srpsko udruženje građana, osnovano je 1886. godine. Bavi se kulturnim, prosvjetnim i humanitarnim radom s ciljem njegovanja nacionalnog osjećaja vrline i vrijednosti svetosavske tradicije, kao i kulta Svetog Save u srpskom narodu. Rad Društva bio je prekinut 1941. godine, a obnovljen je 1994. godine.
Pored sjedišta u Beogradu, Društvo "Sveti Sava" ima i aktivan Pododbor u Banjaluci.
Današnja, kao i prethodne svečanosti počela je sječenjem slavskog kolača i bogosluženjem, kao i pjevanjem himne Svetom Savi.