Intenzivan rad na predmetima ratnih zločina u Sijekovcu i Brodu
Brojni dokazi i svjedoci ni poslije 24 godine nisu doveli do osude hrvatskih vojnih i političkih zvaničnika zbog zločina počinjenih nad Srbima u Sijekovcu 1992. godine, kada je brutalno ubijeno 46 srpskih civila.
Regularne snage Hrvatske sa paravojnim muslimansko-hrvatskim formacijama iz tadašnje Republike BiH izvršile su stravične zločine u nekoliko navrata 1992. godine u selu Sijekovac, zvjerski usmrtivši 46 civila, uglavnom žena, djece i staraca.
U prvom ratnom zločinu počinjenom na teritoriji BiH najmlađa žrtva bio je Drago Milošević /17/, a najstarija Vaso Zečević /77/. Za sat vremena ubijeno je devet osoba, među kojima najviše članova porodica Milošević i Zečević - ubijeni su očevi sa dva, odnosno tri sina.
Zapaljeno je 15 kuća, kao i Crkva Svete velikomučenice Ognjene Marije.
Dokazni materijal o ovim zločinima predat je 22. maja 2002. godine haškim istražiocima, a Haški tribunal je ovaj predmet 2006. godine ustupio Tužilaštvu BiH.
Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo je 26. maja prošle godine prvostepenu presudu kojom je bivši pripadnik Interventnog voda Prve bosanskobrodske brigade HVO Zemir Kovačević osuđen na deset godina zatvora zbog učešća u ubistvima, maltretiranju i pljački srpskih civila u martu i aprilu 1992. na području Sijekovca.
Tokom sudskog procesa svjedoci su govorili o napadu na selo u martu 1992. godine, nakon čega su uslijedila ubistva srpskih civila, paljenje i pljačkanje njihovih kuća, odvođenje muškaraca na kopanje rovova, maltretiranja i prijetnje, u čemu je učestvovao i Kovačević.
U organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova sutra će biti obilježene 24 godine od stradanja Srba u Sijekovcu 1992. godine.