Srbija uoči izricanja haške odluke Vojislavu Šešelju (VIDEO)
Vojislav Šešelj koji za sebe kaže da je uništio tribunal, poručuje da neće gledati izricnje prvostepene presude, i da nema vremena da se bavi Hagom, jer će tekst čitati dva sata.
Kada je 23. februara 2003. godine na mitingu Srpske radikalne stranke, dan uoči odlaska u Hag, svojim pristalicama i javnosti predstavio svoj politički cilj, lider radikala Vojislav Šešelj je poručio: "Građani Beograda, Srbije, građani velike Srbije, sutra idem na nešto duži službeni put. Idem da pobijedim“.
Put do pobjede, istine ili kazne – pretvorio se u trinaestogodišnji sudski proces kojim je tribunal postavio rekord u dužini pritvora bez presude i prekršio mnogobrojna prava jednog od najčuvenijih haških optuženika.
Uništitelj tribunala, kako Šešelj za sebe voli da kaže, neće biti u sudnici u Ševeningenu, a ni pored televizora dok mu budu izricali kaznu.
“Uopšte neću gledati prenos saopštavanja presude. Nemam vremena da se bavim Hagom, u kampanji sam, svaki dan držim mitinge. Sa njima sam završio. Rekao sam im sve što sam imao. Ne interesuje me kakva će presuda da bude. Mediji će to odmah objaviti, pa ću i ja tako saznati, rekao je Šešelj.
Da li će Šešelj ostati na prijevremenoj slobodi u Beogradu ili će se tražiti njegov povratak u Sheveningen, odluka je na sudskom vijeću koju će sutra saopštiti predsjedavajući Žan – Klod Antoneti. Dilema je u visini kazne– kaže advokat Toma Fila. Bude li ispod 12 godina koliko je proveo u pritvoru ili dvije trećine od provedenih godina u Haškoj samici – Šešelj je slobodan čovojek.
"Ako bi bilo preko 12 godina onda bi ga država morala da izruči. Onda bi on pravosnažnost presude čekao u Hagu. To je najmanje tri godine. S obzirom na njegovo zdravstveno stanje, ishod je poznat", naglasio je Fila.
Zoran Krasić, član Šešeljeve odbrane očekuje oslobađajuću presudu. Ipak, podcrtava da iskustva govore i o nepredvidivosti Haškog suda.
Kakva god bila - Haška odluka Vojislavu Šešelju imaće manji značaj nego ona koju je Tribunal izrekao prvom predsjedniku RS, ocjena je premijera Aleksandra Vučića. U oba slučaja kazna je pojedinačna i ne može imati pravne posljedice po Srbiju.
“Što se države tiče, u ljudskom smislu biću spreman da se izjasnim, a po državu ne može da ima bilo kakave posljedice", istakao je Aleksandar Vučić, premijer Srbije.
Šešelj je o sebi volio da govori kao o najvećem neprijatelju Haškog suda. Vrijeđao je sud i sudije, žalio se, branio i zabavljao. Psovao je sve javno. I neki njegovi strogi kritičari tvrdili su da je njegov proces “najgore vođen postupak u Hagu“ i da se pretvorio u ruglo. Šešelj je u Haškoj tamnici proveo više od 12 godina.
Izricanje presude Vojislavu Šešelju iz Haškog tribznala, Televizija Republike Srpske prenosiće sutra, od 10.00 časova.