Pavić o referendumu: Ponovo organizovati sastanak kod predsjednika Republike
"Mislim da nema nikakvih poteškoća da se ide u referendum, ali da treba održati isti onakav sastanak kada smo donijeli tu odluku i utvrditi sve ono što je potrebno da bi se referendum održao", rekao je Pavić u Prijedoru.
On je podsjetio da se DNS već ranije opredijelio o tome zajedno sa koalicionim partnerima, ali i sa svim drugim strankama, utvrdivši rok od šest mjeseci da se izvrše potrebne izmjene zakona "da se stranci udalje iz našeg suda i da jednostavno sudije budu domaće".
Visoki zvaničnici i lideri političkih partija iz Republike Srpske na sastanku kod predsjednika Republike Srpske u novembru prošle godine usaglasili su se i potpisali zajedničku izjavu da Narodna skupština Srpske donese odluku i raspiše referendum na kome bi narod odlučio da li prihvata odluku Ustavnog suda BiH o ukidanju Dana Republike - 9. januara.
Potpisnici izjave zatražili su od Parlamentarne skupštine BiH da u roku od 120 dana usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH koji bi podrazumijevao donošenje odluka sa učešćem najmanje jednog sudije iz svih konstitutivnih naroda i oba entiteta, te da po tom zakonu u Ustavnom sudu ne bude stranih sudija.
Ukoliko se u roku od četiri mjeseca ne usvoji novi zakon o Ustavnom sudu BiH, političke partije će donijeti odluku da li će učestvovati u daljem radu zajedničkih institucija BiH.