Dodik: Aranžman sa MMF-om u julu
"Tri godine nije bilo aranžmana sa MMF-om, a mi smo u tom periodu izmirivali obaveze. Očekujem da će aranžman biti potpisan u šestom mjesecu i da će on pomoći likvidnosti budžeta", rekao je Dodik na Ekonomskom forumu na Јahorini.
Predsjednik Srpske je istakao da ga aranžmani sa MMF-om ne raduju, ali da oni pomažu jer za njima postoji objektivna potreba, te da njihovo izostojanje utiče i na kredite Svjetske banke i EU.
Na pitanje zašto je smijenjen Kreditni odbor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske, predsjednik Dodik je rekao da postoji odgovornost Odbora i da je zbog toga i smijenjen.
"Kreditni odbor trebalo bi da bude van politike, odnosno da predstavlja nezavisnu strukturu", istakao je Dodik.
Prema njegovim riječima, u Republici Srpskoj poboljšani su mnogi zakoni koji će pospiješiti poslovni ambijent.
"Trebalo bi podržati domaće investitore, a ne nazivati ih odmah tajkunima", zaključio je Dodik.
Dodik: Osim stranih ulagača, u Srpsku dobrodošli i domaći investitori
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik otvorio je danas na Јahorini dvodnevni
"Јahorina ekonomski forum 2016" koji je okupio 300 stručnjaka savremene ekonomije, domaćih privrednika, stranih investitora i predstavnika najvećih privreda u svijetu, uključujući 60 eminentnih panelista.
Dodik, koji je pokrovitelj ovog impozantnog stručnog skupa, poručio je učesnicima, među kojima je veliki broj članova diplomatskog kora u BiH, da je cilj skupa promocija ekonomskog razvoja, perspektive i boljeg života.
"Republika Srpska pokušava da sve vrijeme održi ekonomski rast i u tome je i uspijevala zahvaljujući predanom radu njenih građana i vlasti. Svi mi smo opredijeljeni za evropski put i spremno smo prihvatili sve izazove, bez obzira na mnoge institucionalne i vaninstitucionalne poteškoće i prepreke", istakao je Dodik.
On je naglasio da je Republika Srpska prijatelj svima i da želi da bude i postane prijatelj svim progresivnim snagama u okruženju i svijetu.
Prema njegovim riječima, narodi i građani u Srpskoj i BiH moraju još više i marljivije da rade, sa ciljem opšteg napretka.
Napredak, kako je rekao Dodik, već je vidiljiv u Republici Srpskoj, uprkos teškim uslovima privređivanja i borbe sa posljedicama katastrofalnih poplava.
On je podsjetio na ključne privredne i infrastrukturne projekte čija je realizacija u toku, izražavajući optimizam u pogledu budućeg razvoja Republike, pri čemu je podsjetio na izgradnju Termoelektrane "Stanari" i mrežu auto-puteva, na čemu je zahvalio investitorima iz Kine i Ruske Federacije.
"Osim stranih ulagača, u Srpsku su dobrodošli i domaći investitori. Nama je potrebna takva kombinacija", naveo je Dodik.
DODIK: PROMOVISATI DIЈALOG POLITIČARA I POSLOVNE ZAЈEDNICE
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je na otvaranju Ekonomskog foruma "Јahorina ekonomski forum 2016" da je cilj foruma da promoviše dijalog političara, poslovne zajednice i medija. "Na ovaj način svi zajedno dajemo doprinos razumijevanju trenutnog ekonomskog stanja, kako u našim društvima i okruženju, tako i na globalnom nivou", rekao je Dodik.
On je istakao da Srpska pokušava da ima stalni ekonomski rast i da u tome i uspijeva, uprkos političkom sistemu koji ne afirmiše slobodu ekonomije u pravom smislu.
"Moj uspjeh na kraju mandata biće mjeren po tome šta će ostati iza mene, kakva nam je ekonomija i šta smo ostavili kada smo otišli", naveo je Dodik.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska želi da bude vidljiva i aktivan član na evropskom putu, zbog čega nije oklijevala da odgovori na sve izazove koji su joj postavljeni.
Dodik je naglasio da Srpska podržava aplikaciju za pridruživanje BiH EU, ali da taj put nije lako ostvarljiv zbog političkog sistema i dogovora u BiH.
"Evropski put je kretanje ka nečemu boljem. Trebalo bi da se prilagodimo ekonomiji, političkom sistemu i načinu života koji Evropa promoviše", rekao je Dodik i dodao da Srpska na tom putu ne želi da izgubi identitet.
On je istakao da je bruto domaći proizvod po glavi stanovnika, u odnosu na 1998. godinu, porastao pet puta i da to nisu visoke vrijednosti, ali da predstavljaju dobar trend.
"Mi smo u godini nakon poplava, koje su nam pričinile materijalnu štetu u vrijednosti većoj od dvije milijarde KM, uspjeli da zadržimo rast. Naša ekonomija je u prošloj godini rasla za skoro dva odsto, a procjene su da bi u ovoj i idućoj godini trebalo da dosegne tri odsto, a mi vjerujemo i više", naglasio je predsjednik Dodik.
On je dodao da će izgradnjom Termoelektrane u Stanarima proizvodnja električne energije u Srpskoj od maja biti povećana za 28 odsto.
"Mi smo pokazali sposobnost da budemo podrška izgradnji termoelektrane. Pokazali smo sposobnost da vlastitim kapacitetima možemo da izgradimo i auto-put. Srpska će od maja dobiti novih 40 kilometara auto-puta od Banjaluke prema Doboju", istakao je Dodik i zahvalio svima koji su pomogli u navedenim projektima.
On je naglasio da je potrebno afirmisati i podržati domaći biznis, te da su Srpskoj dobrodošli i strani investitori.
Predsjednik Srpske je napomenuo da je Republika Srpska od 1996. godine za finansiranje zajedničkih institucija uplatila 5.600.000.000 KM, a da nije dobila adekvatnu podršku za ekonomski rast.
"Politički sistemi su uspješni ako napravimo uspješnu ekonomiju. Moramo da vidimo na koji način možemo da oslobodimo preduzetništvo i ekonomiju i kako jedni drugima da pomognemo", zaključio je Dodik.
Dodik je istakao da je današnji forum potvrda da će ova konferencija postati tradicionalna.