Navršava se 17 godina od ubistva 16 radnika RTS-a
U noći 23. aprila 1999. u 2.06 časova NATO je u napadu na zgradu televizije usmrtio 16 radnika RTS-a, što je bio prvi slučaj u istoriji da je medijska kuća proglašena za legitimni vojni cilj.
"Bombardovanjem RTS-a 1999. godine ustanovljena je praksa upotrebe vojne sile protiv medija u međunarodnim sukobima, uprkos tome što su oni civilni objekti i ne smeju biti vojni cilj", saopšteno je iz UNS-a.
Za ovaj ratni zločin, kako se napominje, do sada je jedino odgovarao tadašnji direktor RTS-a Dragoljub Milanović, koji je izdržao kaznu zatvora od deset godina jer nije preduzeo mjere da se zaposleni RTS-a zaštite i evakuišu nakon prijetnji da će zgrada biti bombardovana.
UNS ističe da su sve značajne globalne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile ubijanje civila u RTS-u, a da "Amnesti internešnel" namjeran napad na zgradu RTS-a, kao civilni objekat i ubijanje 16 medijskih radnika smatra ratnim zločinom.
UNS podsjeća da je Evropska federacija novinara na Skupštini u Beogradu 2011. godine pozvala svoje članice da se pridruže UNS-u prilikom obilježavanja 23. aprila, Dana sjećanja na 16 medijskih radnika ubijenih u NATO bombardovanju RTS-a.
UNS podržava i cijeni dosadašnji rad srpske Komisije za istraživanje ubistava novinara i očekuje da će ona imati ključnu ulogu u rasvjetljavanju svih okolnosti ubistva 16 medijskih radnika.
UNS se pridružuje inicijativi Komisije da pozove Komitet za zaštitu novinara iz Njujorka da na svoju listu ubijenih novinara i medijskih radnika uvrsti i 16 radnika RTS-a.
U znak sjećanja na poginule, u beogradskom Tašmajdanskom parku, kod zgrade RTS-a, podignut je spomenik "Zašto?", kojim porodice i prijatelji stradalih postavljaju pitanje zašto su novinari poginuli.