Blagodatni oganj u Srpskoj i Srbiji (FOTO/VIDEO)
Blagodatni oganj stigao je među veliki broj vjernika koji su ognjem palili svijeće. Sveti plamen prenosio se među sugrađanima, širio se miris ulja i tamjana , a uslijedila je litija oko hrama. Dolazak Blagodatnog ognja predstavlja veliki blagoslov, rekli su vjernici.
Nakon litije u pravoslavnom hramu Hrista Spasitelja služena je Sveta arhijerejska liturgija koja je završena pričešćem vjernika. Episkop Banjalučki Јefrem čestitao je svim vjernicima praznik vaskrsenja Hristovog pozdravom – Hristos Vaskrse! Vaistinu Vaskrse!
Svjetlost sa Hristovog groba obasjala je noćas Romaniju. 30 minuta poslije ponoći Blagodatni oganj iz Јerusalima donesen je u Hram Svetog proroka Ilije na Sokocu.
Porta Hrama bila je prepuna vjerujućih, uglavnom mladih . Sa radošću su dočekali svjetlost koja svake Velike subote obasjava grob Isusa Hrista u crkvi Vaskrsenja Hristovog u Јerusalimu. Zapaljene su po 33 voštanice koje simbolizuju isto toliko Hristovih godina.
Nakon molitve u porti, Vaskršnju liturgiju, uz sasluženje lokalnog sveštenstva, služio je arhijerejski zamjenik u Mitropoliji dabrobosanskoj, protojerej – stavrofor Boris Banduka. Priliku da Blagodatnim ognjem zapale svijeće prije vaskršnje liturgije imali su vjernici i u drugim hramovima Mitropolije dabrobosanske.
Veliki broj vjernika dočekao je Vaskrs u fočanskim hramovima Svetog Save i Svetog Nikole, uz blagodatni oganj iz Јerusalima.
Blagodatni oganj stigao je u Foču prije svitanja, a u 5.00 časova počeo je ophod vjernika sa upaljenim svijećama oko oba hrama.
Blagodatni oganj, plamen sa Hristovog groba, donijet je sinoć ispred Hrama Svetog Save u Beogradu, gdje ga je dočekalo više hiljada vjernika, sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve sa patrijarhom Irinejem, predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i postrojena garda Vojske Srbije.
Uslijedilo je paljenje svijeća i širenje ognja među vjernicima, a potom i liturgija u Hramu koju je služio patrijarh Irinej.
Za Vaskrs se vjernici pripremaju 40 dana i sa ushićenjem dočekuju praznične dane koje, kako kažu, proslavljaju svečano u krugu porodice, poštujući tradicionalne običaje.
Vaskršnje slavlje je za vjernike kraj Velikog posta, a prvi mrsni zalogaj su vaskršnja jaja koja se, prema drevnom običaju farbaju u crveno kao simbol prolivene krvi Hristove.
Vaskrs hrišćani slave tri dana, pa su u kalendaru Srpske pravoslavne crkve, crvenim slovom obilježeni Vaskršnji ponedjeljak i Vaskršnji utorak. U dane ovog praznika vjernici razmjenjuju pozdrave - Hristos vaskrse! Vaistinu vaskrse!