Ban: Spor tempo primjene dogovorenog u dijalogu Beograda i Prištine
Generalni sekretar UN Ban Kimun je, takođe, ocijenio da na Kosovu još puno toga treba uraditi na promovisanju veće tolerancije i pomirenja među zajednicama, na obezbjeđivanju zaštite manjinskih prava, kao i na tome da se olakša povratak raseljenih, podrže njihova imovinska prava i zaštiti vjerska tradicija.
U izvještaju koji obuhvata period od 16. januara do 15. aprila ove godine, a koji će sutra biti predstavljen na sjednici Savjeta bezbjednosti UN posvećene KiM, on je pozdravio, kako je naveo, posvećenost kosovskog predsjednika i premijera procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine i postizanju pune primjene dosad postignutih sporazuma, naročito uspostavljanju Zajednice srpskih opština, objavljeno je na sajtu UN.
"Ipak, sa zabrinutošću konstatujem spor tempo implementacije u posljednjih 12 mjeseci i nadam se da će dosad preduzeti pozitivni koraci uz posredovanje EU biti praćeni energičnim naporima da se dovrše preostali koraci i riješe druga pitanja u bliskoj budućnosti", istakao je Ban.
Pozdravljajući izbor Hašima Tačija za novog kosovskog predsjednika, generalni sekretar UN je rekao da se nada da će važna obećanja koja je on naveo u inauguracionom govoru pružiti priliku za početak novog poglavlja političkog diskursa na Kosovu.
Atmosfera podjela i napetosti tokom izbornog procesa u kosovskoj skupštini, kao i bojkot i pokušaji opozicionih partija i njihovih pristalica da ometu inauguracione ceremonije ukazuju na potrebu da sve kosovske demokratski konstituisane institucije ulože aktivne napore na rješavanju potreba i težnja građana Kosova, naveo je generalni sekretar UN.
U isto vrijeme, nasilje u svakom obliku ostaje neprihvatljivo sredstvo izražavanja političkih stavova, poručio je Ban i ponovio apel svim kosovskim liderima da djeluju odgovorno kada raspravljaju o mnogim gorućim problemima.
Generalni sekretar UN je pozdravio brzo uspostavljanje specijalnih komora i kancelarije specijalnog tužilaštva i pohvalio kosovske vlasti zbog ekspeditivnog ratifikovanja sporazuma sa Holandijom kao zemljom domaćinom.
"Ovaj proces predstavlja ključan korak u jačanju vladavine prava na Kosovu, kao i istorijsku priliku da se doprinese zarastanju ožiljaka iz konflikta", rekao je Ban.
Uz podsjećanje da je i u ranijim izvještajima na to ukazivao, Ban je ponovio da se Kosovo i dalje suočava sa značajnim izazovima u oblasti o vladavine prava, posebno kada je riječ o nezavisnosti i nepristrasnosti pravosuđa.
U tom pogledu, kako je rekao, podrška međunarodnih partnera, uključujući Unmik i druga tijela UN, trebalo bi da budu kreativno uključena u kontekstu aktuelne evropske agende u regionu.
Ban je takođe apelovao na dalji napredak u punoj integracija sudija i tužilaštva srpskog pravosuđa u kosovski sistem.
Generalni sekratar UN je u izvještaju zahvalio osoblju Unmika i svom specijalnom predstavniku Zahiru Taninu naročito na njegovim kontinuiranim naporima da se maksimalno iskoriste resurse Misije radi postizanja dalje stabilizacije i normalizacije između Beograda i Prištine.
Uz izvještaj generalnog sekretara UN objavljen je i aneks izvještaja visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federike Mogerini o djelovanju Euleksa u istom periodu.